Glazura do łazienki: jakie płytki do łazienki wybrać? Poradnik
Zastanawiasz się, jakie płytki do łazienki wybrać? Kafelki do łazienki mogą być wykonane z ceramiki, kamienia albo rektyfikowane. Do łask wraca również terakota... Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz si, jaka glazura do łazienki sprawdzi się w tym pomieszczeniu najlepiej.
Autor: archiwum
Dobrym tłem dla płytek o tak barwnej naturze jest klasyczna biel, która wycisza ich szalony charakter i nie odciąga od nich uwagi. Warto więc postawić na biały kolor: armatury, dodatków, ścian. Stylowym przełamaniem bieli jest pudrowy róż i głęboka czerń, pozornie ze sobą kontrastujące, a jednak dające piękny efekt.
Spis treści:
- Glazura do łazienki - jakie płytki do łazienki wybrać?
- Kafelki do łazienki - terakota, gres czy klinkier?
- Jakie płytki wybrać, by optycznie powiększyć łazienkę?
- Gdzie układać płytki ceramiczne?
- Jak układać płytki ceramiczne?
- Płytki do łazienki: drewno i kamień w łazience
- Co to są płytki rektyfikowane?
- Najpiękniejsze łazienki - GALERIE ZDJĘĆ
Kafelki do łazienki (glazura, terakota) nadają ton łazience. Zastanawiając się nad aranżacją łazienki, trzeba pamiętać o tym, żeby płytki łazienkowe dopasować do wielkości łazienki, rodzaju mebli łazienkowych i stylu wnętrza. Jeśli zależy nam, by pomieszczenie było przytulne i klasyczne, najlepiej, jeśli terakota i glazura do łazienki będą utrzymane w stonowanych barwach i wzorach. Takich, które nie znudzą się szybko.
Idealne będą płytki łazienkowe w kolorach natury: ciepłe beże i brązy, odcienie szarości. Jeśli nie jesteśmy przekonani do drewna w łazience (drewniane podłogi), które idealnie pasowałoby do klasycznej aranżacji łazienki, możemy wybrać płytki łazienkowe naśladujące wzór usłojenia egzotycznych gatunków, jak np. merbau.
Autor: Raw Decor
Heksagonalne płytki ceramiczne w kolorze białym. www.rawdecor.pl
Glazura do łazienki - jakie płytki do łazienki wybrać?
Jeśli podoba ci się tradycyjne białe kafelki, możesz poszukać glazury do łazienki w niecodziennej formie (np. wąskie, prostokątne płytki) - taka opcja sprawdzi się w wąskiej łazience i w pomieszczeniu o niewielkim metrażu. W połączeniu z dużymi lustrami i płytkami w standardowych wymiarach, optycznie powiększy łazienkę.
Natomiast kontrastowe zestawienie białych płytek łazienkowych z kolorowymi dekorami jest propozycją dla osób nieznoszących nudy w łazience. Kolorowa łazienka to odważny pomysł, wymaga więc konsekwencji. Trzeba wybrać wzór płytek, który będzie motywem przewodnim w aranżacji łazienki, np. paski, kwiaty, koła. Z takimi płytkami doskonale komponują się nowoczesne formy armatury łazienkowej i takie materiały, jak plastik i szkło.
Decyzja o „tematycznej” aranżacji łazienki również wymaga konsekwencji. Choć narzuca nam stylistyczny rygor, to daje możliwości zabawy fakturami i wielkościami płytek ceramicznych. W przypadku łazienki, w której dominuje np. morsko-plażowa kolorystyka, zróżnicowanie tego typu wprowadza pożądane urozmaicenie w zawężonej palecie barw płytek.
Heksagony, czyli sześciokąty – motyw dekoracyjny na topie >>>
Kafelki do łazienki - terakota, gres czy klinkier?
Najbardziej popularne płytki do łazienki to:
- terakota - płytkimają różne kolory i tylko niektóre są porowate;
- glazura - układa się ją na ścianach, jest cieńsza od terakoty i bardziej krucha;
- gres nieszkliwiony (techniczny) - jest odporny na ścieranie, płytki są mało nasiąkliwe, oferta gresów ma ograniczoną kolorystykę i mały wybór faktur;
- gres porcelanowy - najbardziej popularny z gresów, ma znacznie bogatszą niż gres techniczny kolorystykę i faktury, może być szkliwiony, ma większą odporność na złamania niż tradycyjna terakota;
- klinkier - płytki mają różne kolory, ale wśród nich będzie najwięcej płytek o niedokładnych wymiarach;
- cotto - to płytki do łazienki w czerwonym kolorze i o porowatej powierzchni. Niektóre z nich są mało odporne na uderzenia.
Autor: Raw Decor
Płytki ceramiczne Flabellum black, mat. www.rawdecor.pl
Jakie płytki wybrać, by optycznie powiększyć łazienkę?
Zastosowanie płytek łazienkowych o wymiarach większych niż standardowe sprawia, że płaszczyzny zarówno ścian, jak i podłogi nie zostają „poprzecinane” fugami. Taki zabieg stosuje się, aby optycznie powiększyć łazienki o niewielkich wymiarach.
Gdzie układać płytki ceramiczne?
Glazura do łazienki to świetny pomysł! Dlaczego? Płytki ceramiczne układa się zazwyczaj w pomieszczeniach, gdzie posadzka musi być odporna na ścieranie i wilgoć. Oprócz łazienek często układa się je w przedpokojach, kuchniach i na balkonach.
Jedną z największych zalet płytek ceramicznych jest ich łatwość w utrzymaniu czystości. Płytki mogą być układane zarówno na nowym, jak i odpowiednio przygotowanym, ale starym podłożu. Powierzchnia pod glazurę czy terakotę musi zostać poddana wcześniejszej ocenie - choćby tylko domowym sposobem.
Jak układać płytki ceramiczne?
W małych pomieszczeniach, jeśli podłoże pod płytki ceramiczne jest równe i wypoziomowane, a wzór posadzki nie jest skomplikowany, płytki można układać samodzielnie. W przeciwnym razie ułożenie posadzki lepiej powierzyć fachowcowi: docinanie płytek i ich przyklejanie na dużej powierzchni, jest bardzo pracochłonne i wymaga sporego doświadczenia. Do układania płytek - jak i do ich cięcia - używane są określone narzędzia.
Płytki ceramiczne przykleja się do podłoża zaprawą klejową. Spoinowanie można rozpocząć dopiero po jej wyschnięciu. Jeśli użyto zwykłej zaprawy, trzeba poczekać dwa dni, a jeśli szybkoschnącej – kilka godzin. Od prawidłowego wykonania spoin zależy, czy płytki ceramiczne będą mogły się swobodnie odkształcać. Cienkie płytki – grubości 8-15 mm – można też układać na zaprawę klejową, pod warunkiem, że podłoże jest bardzo równe.
Płytki ceramiczne powinno się kupować w ilości około 10 proc. większej, niż to wynika z wymiarów posadzki. Fachowcy zalecają też, aby po ułożeniu posadzki zostawić na zapas około metra kwadratowego płytek z tej samej partii – do ewentualnej wymiany. Płytki dokupione z innej partii materiału mogą się bowiem różnić od poprzednich odcieniem.
Płytki do łazienki: drewno i kamień w łazience
Zastosowanie naturalnych materiałów w łazience jest nie tylko przejawem otwarcia na wnętrzarskie trendy, ale i dowodem na to, że jesteśmy eko. Nic tak nie ociepla wnętrza łazienki jak drewno, i nic jak kamień nie nadaje mu charakteru. Dzięki zestawieniu naturalnego materiału możemy być pewni, że ta łazienka na długo zachowa swój niebanalny urok.
Autor: OESarchitekci
Drewniana zabudowa w łazience
Co to są płytki rektyfikowane?
Płytki łazienkowe rektyfikowane utrzymują założony przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm, a kąty między kolejnymi bokami wynoszą dokładnie 90°. Krawędzie zwykłych płytek (tzw. kalibrowanych) są zaokrąglone, natomiast rektyfikowanych - ostre. Nadaje to płytkom nowocześniejszy charakter - płaszczyzny ułożone z takich płytek łazienkowych są bardziej jednolite, a krawędzie elementów mniej widoczne.
Jako produkt poddany dodatkowej obróbce płytki rektyfikowane są zwykle droższe od kalibrowanych. Różnica wynosi zwykle od 10 do 30 zł za 1 m2. Do wyboru płytek rektyfikowanych mogą nas skłonić względy stylistyczne w aranżacji łazienek. W łazience minimalistycznej trudno sobie wyobrazić płytki łazienkowe nierektyfikowane z widoczną szeroką fugą.
Wybór płytek rektyfikowanych do łazienki pozwala także na bezpieczne stosowanie kombinacji elementów o różnej wielkości, czyli zestawianie kilku formatów w jednym pomieszczeniu. Takie płytki sprawdzą się również w przypadku mozaiki ciętej, która jest wykonywana przez pocięcie dużej płytki na mniejsze elementy, ma ostre krawędzie i dlatego najlepiej wygląda w połączeniu z płytami, które mają takie same, regularne brzegi.
Najpiękniejsze łazienki - GALERIE ZDJĘĆ
Jeśli zastanawiasz się nad aranżacją łazienki i nie wiesz, na jaki styl się zdecydować, skorzystaj z naszych podpowiedzi. W galeriach znajdziecie masę inspiracji na wystrój łazienki. Wybieracie drewno, klasykę, a może minimalizm?
Autor: Marcin Grabowiecki
Grzejnik w tym samym kolorze co ściana od razu skradł serce Oli. Zdobi pomieszczenie i pełni ważną funkcję użytkową - wieszaka na ręczniki. Czarne miniromby to naklejki udające wzór tapety.
Autor: Mariusz Bykowski
– Kupiliśmy ją przez internet. Nie widzieliśmy wcześniej na żywo. Ale wiedzieliśmy, że będzie pasować kształtem do umywalki i miski WC. Gdy przywieziono nam wannę do domu, zamarliśmy z wrażenia. Była naprawdę duża – mówi Ewelina. Najbardziej ucieszyła dzieciaki, które jeszcze tego samego dnia nurkowały w niej jak w basenie. W okularkach pływackich…
Autor: Marcin Grabowiecki
– Gdy tylko zobaczyłam ceramikę łazienkową Marmorin, od razu pomyślałam, że musi się znaleźć w mieszkaniu Zuzanny. Zaokrąglone linie, stylowy dizajn i nowoczesne materiały pasują tu idealnie – mówi architektka.