Jak urządzić piękny i funkcjonalny pokój dla dziecka? Oto garść porad i inspiracji
Pokój dziecięcy nie jest łatwy do urządzenia – musi uwzględniać potrzeby najmłodszych, ale także stanowić kreatywną przestrzeń, która będzie stymulować rozwój dziecka. Należy w nim też zaplanować odpowiednie strefy do nauki, zabawy, wypoczynku. Radzimy, jak dobrze urządzić pokój dziecka. Zobacz też 20 zdjęć i pomysłów na pokoje dziecięce.
Autor: Projekt: Magda Wdowinska/majuszka.pl, zdjęcie: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozinska
Uroczy pokój małej dziewczynki urządzony został w stylu vintage.
Spis treści:
- Pokój dziecięcy krok po kroku
- Wyznacz strefy w pokoju dziecka
- Pokoje dziecięce: kreatywna przestrzeń
- Łóżko do pokoju dziecięcego
- Miejsce do pracy i nauki w pokoju dziecka
- Pokój dziecka: strefa przechowywania
- Pokoje dziecięce: kolor tworzy nastrój
- Pokój dziecięcy: aranżacje
- Jak urządzić pokój dziecięcy: dobre rady
- Aranżacja małego pokoju dziecięcego w bloku
- Pokój dziecięcy dla rodzeństwa
- Malowanie ścian w pokoju dziecka
- Pokój dziecięcy - inspiracje. GALERIE ZDJĘĆ
Ładne pokoje dziecięce zebrane w naszej galerii mogą być Twoja inspiracją, gdy szukasz pomysłu na pokój dla dziecka. Sprawdź, jak zaaranżować przestrzeń, aby dziecko zyskało ciekawe miejsce do rozwoju i zabawy.
Pokój dziecięcy krok po kroku
Urządzając pokój dziecięcy, warto zapytać lokatora, co lubi i co jest dla niego ważne. Potem najlepiej to „przełożyć” na dekoracje oraz wyposażenie. Jednak projekty pokojów do dziecka zawsze warto zaczynać od rozwiązań funkcjonalnych, które są najistotniejsze. Najpierw więc warto ustalić, gdzie i jak zorganizować strefę pracy, spania, zabaw, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb młodych właścicieli. Dopiero potem można tworzyć klimat aranżacji, czyli dobierać materiały, kolory, detale.
Wyznacz strefy w pokoju dziecka
W pokoju dziecięcym wyznacz strefy do nauki, do spania, do zabawy. To ułatwi wykorzystanie przestrzeni i utrzymanie porządku w pokoju dziecka. Jeśli masz mały pokój dziecięcy, zamiast stojących regałów zastosuj wiszące półki na takiej wysokości, by dziecko mogło do nich dosięgnąć. Wykorzystaj miejsce pod łóżkiem na pojemniki. Dobrym pomysłem będzie też zakup mebla wielofunkcyjnego z łóżkiem na górnym poziomie, a z biurkiem, szafką czy regałem na dolnym.
Pokoje dziecięce: kreatywna przestrzeń
Pokoje dziecięce powinny uwzględniać niezbędne elementy w swoim wyposażeniu, takie jak: szafka na ubrania dziecka, łóżko, miejsce na zabawę i zabawki oraz – jeśli dziecko jest w wieku szkolnym – biurko i miejsce do nauki. Poza walorami estetycznymi bardzo istotne jest to, aby pokoje dziecięce stanowiły także kreatywną przestrzeń, która będzie dodatkowym bodźcem dla rozwoju dziecka. Można ją uzyskać, stosując w pokojach dziecięcych farbę tablicową, farbę magnetyczną albo kładąc korkową wykładzinę na ścianie.
Sprawdź też: Pokój dla niemowlaka - aranżacje i zdjęcia >>>
Łóżko do pokoju dziecięcego
Łóżko to przystań, miękka wyspa, gdzie często w ciągu dnia świetnie się serfuje z laptopem po internecie, czyta, odrabia lekcje, gra w gry komputerowe, urządza pogaduszki z przyjaciółmi. Zatem dobrze, gdy model spełniający taką funkcję, ma zagłówek, by dziecko mogło się wygodnie o niego oprzeć. Z brakiem zagłówka poradzisz sobie, ustawiając mebel szczytem lub bokiem do ściany i dodając poduchy pod plecy.
Jeśli wybierasz łóżko z szufladami na pościel, sprawdź, czy łatwo i szybko się je otwiera i zamyka. To gwarantuje, że pościel będzie do nich trafiać. W planach aranżacyjnych uwzględnij również miejsce na dodatkowe spanie, np. wysuwane spod łóżka, bo nastolatki uwielbiają u siebie nocować. I niby drobiazg, ale w tym „dystrykcie” niezbędny – narzuta. Estetyczna, nieniecąca się i mocna. Taka, która po prostu „da radę”.
Miejsce do pracy i nauki w pokoju dziecka
Optymalne wymiary wygodnego biurka wynoszą: 60-75 cm szerokości, 90-120 cm długości, 72-75 cm wysokości. Mając na względzie tę sprawdzoną teorię, zweryfikuj ją w praktyce. Wielkość mebla dopasuj do wzrostu, a także zainteresowań dziecka, np. zaplanuj dłuższy blat, gdy trzeba na nim wygospodarować przestrzeń do odrabiania lekcji, na komputer, rysowanie komiksów czy robienie modeli pojazdów kosmicznych albo biżuterii.
Rzecz, w którą na pewno warto zainwestować, jest krzesło: z regulowaną wysokością siedziska, lekkie, ergonomiczne, zapewniające wygodne oparcie plecom dziecka. Przy temperamencie młodego człowieka zda egzamin krzesło na kółkach. Bez obaw, nie zniszczy ono posadzki, gdy ochronisz ją przeznaczoną do tego podkładką. Zawsze też wybieraj odpowiedni rodzaj kółek – inne są przeznaczone do wykładzin i dywanów, a inne do twardej podłogi.
Pokój dziecka: strefa przechowywania
Tak zorganizuj przechowywanie, by ułatwić lokatorowi utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym. W niewielkim pomieszczeniu typowe szafy ubraniowe stają się często zawalidrogami. Lepszym rozwiązaniem może się okazać zabudowa od podłogi do sufitu, z drzwiami przesuwnymi. Schowasz w niej nie tylko odzież (sezonowo posegregowaną), lecz także np. sprzęt sportowy, muzyczny, a nawet kącik z komputerem.
W zabudowie na wymiar po prostu więcej się mieści niż w zwykłej szafie i nie zacieśnia ona optycznie wnętrza. Organizacja to kolejny stopień do aranżacyjnego sukcesu. Rzeczy podziel tematycznie i przyznaj im stałe miejsca. Wykorzystaj też przestrzeń pod łóżkiem – można tam umieścić wysuwane skrzynie czy pojemniki.
Autor: serwis prasowy pl.mokee.eu
W kreatywnym pokoju dziecka jest dużo wzorów i kolorów, które pobudzają jego wyobraźnię.
Pokoje dziecięce: kolor tworzy nastrój
Pokoje dziecięce już z zasady powinny być kolorowe i radosne. Żywe i ciepłe kolory mogą pozytywnie wpływać na nastrój, a tym samym rozwój dziecka. Jednak w pokojach dziecięcych nie stosujmy bardzo mocnych, kontrastowych połączeń kolorystycznych. Zbyt intensywne barwy mogą niezdrowo pobudzać dziecko i powodować nerwowość.
Pokój dziecięcy: aranżacje
Urządzając pokój dziecięcy, otocz malucha estetycznymi, kolorowymi przedmiotami działającymi na wyobraźnię. Zaobserwuj, co lubi twoja córka, a urządzając pokój dla niej, koniecznie zapytaj ją o zdanie. Jeśli uprze się przy komnacie małej księżniczki, to trudno – pokój dziecięcy powinien się jej podobać, a ty zawsze możesz tonować przesadę.
Sprawdź też: Pokoje dziecięce - galeria zdjęć >>>
Nie warto też trzymać się stereotypów podczas urządzania pokoju dziecka. Pokój dla dziewczynki nie zawsze musi być różowy, a nawet pastelowy, a pokój dla chłopca niebieski. Kolor w pokoju dobierz do temperamentu dziecka. Delikatne kolory w pokoju dziecięcym działają wyciszająco, soczyste barwy - pobudzająco. Barwne poduszki, zasłony, dywaniki, pudła na zabawki powinny podkreślać wystrój pokoju dziecięcego.
Jak urządzić pokój dziecięcy: dobre rady
Jeśli w pokoju dziecięcym masz meble z odzysku, pomaluj je – będą świetnie wyglądały. Wcześniej powinna powstać koncepcja kolorystyczna wystroju pokoju dziecka. Dobierz kolor ścian i sprzętów do tkanin na obicia (pokrowce) i okna. Fronty szafek i szaf w pokoju dziecięcym możesz ponadto ozdobić naklejkami, wzorami z szablonu, namalowanymi paskami.
Sprawdź też: Jak zrobić łóżko w kształcie domku >>>
Aby odświeżyć meble tapicerowane, uszyj pokrowce. Będą tańsze i praktyczne – do prania w pralce. Zrób formę z papieru pakowego, przypnij ją szpilkami do mebla, by sprawdzić, czy pasuje. Papierowy wykrój połóż na tkaninie, dodaj po 2 cm na szwy i wytnij elementy. Zszyj gęstym ściegiem na maszynie. Pokrowiec wyposaż według potrzeby w troczki lub guziki.
Aranżacja małego pokoju dziecięcego w bloku
Aranżacja pokoju dziecięcego w bloku to duże wyzwanie, ponieważ zazwyczaj mamy do czynienia z niewielkim metrażem. By urządzić mały pokój dziecięcy, będziemy musieli bardzo dobrze rozplanować przestrzeń, by była maksymalnie funkcjonalna. Zamiast kupować niewymiarowych mebli w salonie, możemy zamówić meble na wymiar, które dostosujemy do konkretnych rozmiarów i kształtu pokoju dziecka. W aranżacji małego pokoju dziecięcego w bloku mogą przydać się również rozwiązania kompaktowe, np. łóżko piętrowe z biurkiem i szafą.
By optycznie powiększyć pokój, postawmy raczej na jasne, neutralne kolory, np. biel, beż czy delikatne szarości. Mocniejsze lub ciemniejsze barwy możemy użyć jako dodatki, np. poduszki, dywany czy zasłony. By nie zagracić pokoju dziecka, zainwestujmy w sprytne kosze do przechowywania - tam schowamy np. zabawki, kredki, klocki i inne przedmioty, które mogą wprowadzać element bałaganu do wnętrza.
Pokój dziecięcy dla rodzeństwa
Łatwiej jest urządzić pokój dziecięcy dla jedynaka niż dla rodzeństwa. Jeśli weźmiemy pod uwagę odmienne upodobania dzieci i różnicę wieku trzeba będzie podzielić pokój na dwie strefy. Należy pamiętać o tym, by w obu częściach był dobry dostęp do światła dziennego. Podziału pokoju dla rodzeństwa można dokonać za pomocą parawanu, lekkiej ścianki lub ustawienia mebli - nie musi być dosłowny, czasem wystarczy zróżnicować kolory ścian, dodatków czy tkanin.
Do pokoju dziecięcego dla rodzeństwa wybierz sprzęty uniwersalne, które dobrze zniosą kolejne zmiany kolorystyki, a także takie, które będą rosły wraz z dziećmi. Dla chłopca koniecznie zaplanuj półki na budowle z klocków Lego lub zbierane z zapałem modele aut.
Malowanie ścian w pokoju dziecka
Zanim przystąpisz do pomalowania lub pokrycia ścian okładziną, dobrze je przygotuj. Od jakości wykonania tego etapu zależy rezultat całej pracy. Usuń warstwy łuszczącej się farby lub starą tapetę, zaszpachluj i wyszlifuj pęknięcia, wygładź nierówności, odpyl powierzchnię. W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzi się farba zmywalna (jest w ofercie wielu producentów).
Kupisz też plamoodporną, m.in. Dulux EasyCare, Bondex Smart Paint czy Magnat Sypialnia i Pokój dziecka, która (dzięki specjalnej formule) dodatkowo oczyszcza powietrze z formaldehydu. Dobrym pomysłem jest farba tablicowa na fragmencie ściany albo magnesowo-tablicowa, bądź też sama magnesowa położona pod emulsją do ścian.
Pokój dziecięcy - inspiracje. GALERIE ZDJĘĆ
Zobacz w naszej galerii pomysły na piękne pokoje dziecięce!
Autor: Bernard Białorucki
Kinkiet przy łóżku powstał z wyjętego z szafy cylindra. Jego rondo zostało owinięte kablem od lampki. Wypadające z kapelusza kropki symbolizują, według mamy dwójki maluchów, pomysły na dziecięce zabawy. My interpretujemy je po swojemu – jako ilustrację rozsypanych po całym pokoju kreatywnych projektów Adrianny.Meble – IKEA; żyrandol Profizorka– dawanda.pl; dywanik – cottonovelove.pl; żółte drzwiczki– pannaklara.pl; naklejki kropki – scandikids.pl; lampka na biurku – Little Room
Autor: serwis prasowu Norsu
Delikatny róż w połączeniu z odcieniami szarym i kremowym to udany mariaż kolorystyczny. Lampa z piór, modny baldachim i zabawne plakaty urozmaicą aranżację wnętrza.
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl
Pokój dziecięcy skąpany w energetycznych kolorach