Jak wybrać rowerek stacjonarny – na co zwrócić uwagę?
Potrzeba uprawiania sportu w domowym zaciszu uwidoczniła się w czasie pandemii. Jednak takie rozwiązanie zawsze przynosi sporo korzyści, ponieważ dzięki niemu oszczędzamy czas i mamy motywację na wyciągnięcie ręki – szczególnie jeśli w domu znajduje się rower stacjonarny. Co warto wiedzieć przed jego zakupem?
Spis treści:
- Rowerek stacjonarny – jaki wybrać?
- Pionowy czy poziomy – czym różnią się rowerki stacjonarne?
- Dodatkowe funkcje – co jeszcze jest ważne przy wyborze rowerka stacjonarnego?
Rowerek stacjonarny – jaki wybrać?
Rower stacjonarny może całkowicie odmienić nasze podejście do sportu – oferuje bowiem aktywność fizyczną bez konieczności wychodzenia z domu, przy której z powodzeniem możemy dodatkowo zabijać czas, chociażby oglądaniem ulubionych seriali. Jeśli skusiła nas taka wizja treningów, zastanówmy się, jaki rowerek stacjonarny wybrać.
Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z różnicy pomiędzy rowerkami mechanicznymi a magnetycznymi. Budowa tych pierwszych jest bardzo prosta, co przekłada się nie tylko na cenę urządzenia, ale również na zakres możliwości wykonywanych ćwiczeń. Rower stacjonarny mechaniczny wytwarza opór poprzez tarcie, więc ustawienie obciążenia najczęściej jest możliwe w dość ograniczonym stopniu. Dodatkowo takie sprzęty cechują się głośną pracą.
Z kolei rowerki stacjonarne magnetyczne wypadają o wiele lepiej, jednak są dużo droższe. Magnetyczny hamulec odpowiedzialny za opór możemy ustawiać z idealną precyzją, dostosowując obciążenie do naszej kondycji i możliwości. Taki rowerek działa także ciszej, co z pewnością docenią inni domownicy, ale również my sami, na przykład podczas oglądania filmów.
Dostępne są także rowerki stacjonarne elektromagnetyczne, jednak ze względu na wysoką cenę najczęściej stosowane są w profesjonalnych klubach fitness i na siłowniach. Oporem steruje tu wbudowany mikroprocesor, a samo urządzenie oferuje szereg innych funkcji i możliwości.
Pionowy czy poziomy – czym różnią się rowerki stacjonarne?
Rozróżniamy dwa podstawowe modele rowerów stacjonarnych – ze względu na przyjmowaną podczas ćwiczeń pozycję. Pierwszym z nich są pionowe rowerki stacjonarne – kiedy z nich korzystamy, nasze ciało ułożone jest tak jak na tradycyjnym rowerze.
Większość z nas z pewnością uzna, że jest to optymalny wybór do domowych ćwiczeń, jednak dla osób z problemami z kręgosłupem pionowy rower może być zbyt obciążający.
W takiej sytuacji warto sięgnąć po poziomy rower stacjonarny – ma on wygodne siedzisko z oparciem i zapewnia stabilniejszą pozycję treningu. Co ciekawe, na takim sprzęcie mocniej stymulowane są mięśnie brzucha, więc to odpowiedni wybór dla osób chcących zrzucić oponkę.
Autor: serwis prasowy Lisa Petrole
CAŁE BIAŁE Wnętrze pomalowane od góry do dołu na biało zdaje się pełne światła. Na takim tle pięknie prezentują się okazałe rośliny i znane z filmu „2001: Odyseja kosmiczna” fotele „Djinn” Oliviera Mourgue. Projekt Stephane Chamard, fot. Lisa Petrole
Dodatkowe funkcje – co jeszcze jest ważne przy wyborze rowerka stacjonarnego?
Każdy rower stacjonarny może stać się dla nas pierwszym krokiem do regularnych treningów, jednak wybierając go, zadbajmy o to, by zapewniał nam najwyższy możliwy komfort użytkowy:
- Sprawdźmy maksymalne obciążenie – koniecznie kupmy rower optymalny do masy naszego ciała. To szczególnie istotne w przypadku osób planujących zakup rowerka stacjonarnego w celu zgubienia nadprogramowych kilogramów.
- Regulacja siodełka i kierownicy – rower stacjonarny musi być w maksymalnym stopniu dopasowany do naszego ciała i potrzeb. Regulacja pozwoli nam stworzyć warunki do jazdy zbliżonej do tej na rowerze górskim (czyli w nachyleniu), jak również miejskim (w wyprostowaniu).
- Komputer – nowoczesne rowerki stacjonarne wyposażone są w proste komputery, dzięki którym możemy dowiedzieć się czegoś więcej o naszym treningu. Takie urządzenie zlicza czas trwania ćwiczeń, pokazuje obciążenie i szacuje liczbę spalonych kalorii.
Ostatnim aspektem, który koniecznie musimy wziąć pod uwagę, kupując rower stacjonarny, jest jego wielkość. Należy pamiętać, że taki sprzęt musi nie tylko zmieścić się w mieszkaniu na czas ćwiczeń, ale też powinniśmy znaleźć dla niego miejsce, gdy z niego nie korzystamy.
Na rynku dostępne są na przykład składane rowerki stacjonarne, jednak taka opcja najczęściej oferowana jest przy podstawowym sprzęcie. Jeśli szukamy urządzeń bardziej zaawansowanych, powinniśmy skupić się na wyborze modelu o w miarę możliwości kompaktowych wymiarach. Teraz już nic nie stoi nam na przeszkodzie do dobrej kondycji i wymarzonej sylwetki!