Lampa pająk: aranżacje, inspiracje, porady. Jak wybrać lampę pająk do mieszkania?
Lampę pająk można obecnie spotkać w wielu nowoczesnych wnętrzach. Stała się ciekawym elementem dekoracyjnym nie tylko w mieszkaniach, ale również przestrzeniach publicznych – kawiarniach, restauracjach, biurach. Czym się wyróżnia lampa pająk? Aranżacje i zdjęcia z prawdziwych wnętrz przedstawiamy w galerii. Jeśli zastanawiacie się również, czy można tego typu lampę sufitową wykonać samodzielnie i ile kosztuje lampa pająk - odpowiedź znajdziecie w artykule.
Autor: mat. prasowe Nowa Papiernia
Lampa pająk doskonale odnajduje się we wnętrzach w klimacie industrialnym
Spis treści:
- Lampa pająk – co to takiego?
- Loftowe inspiracje: lampa pająk w salonie, kuchni i sypialni
- Lampa sufitowa pająk - rodzaje
- Lampa pająk - jak powiesić?
- Lampa pająk - aranżacje
- Lampa pająk DIY
- Lampa pająk - biała czy czarna?
Lampa pająk – co to takiego?
Lampa pająki to po prostu długie kable zakończone żarówkami, często bez tradycyjnych kloszy. Brzmi niepozornie, ale w rzeczywistości lampa pająk przestaje pełnić funkcję dodatku, stając się jednym z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych elementów pomieszczenia. Obecnie to zdecydowanie gorący trend w aranżacjach wnętrz, a podobną lampę zakupimy właściwie w każdym sklepie z oświetleniem. Będzie znakomicie prezentować się zarówno w salonie, jak i nad stołem w kuchni.
Zastanawiasz się, jak w nowoczesnym mieszkaniu prezentuje się lampa pająk? Aranżacje i zdjęcia znajdziesz w galerii!
Loftowe inspiracje: lampa pająk w salonie, kuchni i sypialni
Długie, nieregularne przewody zakończone żarówką kojarzą się z surowym, niewykończonym wnętrzem. I to właśnie stąd wziął się pomysł na lampę pająk – nawiązuje ona do minimalistycznych, a zwłaszcza loftowych przestrzeni. Takie oświetlenie zapewnia sporą dozę kreatywności podczas aranżowania wnętrz. Można eksperymentować ze sposobem montażu, ułożeniem przewodów, formami żarówek, a także – jeśli są – abażurów.
Lampa pająk w salonie to jeden z najgorętszych trendów ostatnich lat, chociaż tego typu oświetlenie można spotkać również w sypialniach i kuchniach inspirowanych stylem industrialnym.
Lampa sufitowa pająk - rodzaje
Najczesciej spotykane warianty lampy pająk w polskich sklepach to: lampa pająk 3 ramiona, lampa pająk 5 ramion oraz lampa pająk 6 ramion. Jeżeli jednak szukamy czegoś innego, producenci proponują różnorodne kombinacje. Musimy tylko zadecydować, co najlepiej będzie wyglądało w mieszkaniu.
Lampa pająk - jak powiesić?
Oto prosty sposób, jak powiesić lampę pająk: główny element mocujący (podsufitówkę) przytwierdzamy do sufitu podobnie jak tradycyjną lampę. Długie kable możemy podwiesić za pomocą specjalnych haczyków lub pozwolić im swobodnie zwisać. Jak widać, montaż lampy typu pająk nie jest skomplikowany.
Lampa pająk - aranżacje
Jeśli planujemy wykorzystać takie oświetlenie, możemy zdecydować się na najprostszy model z samymi żarówkami. Warto jednak pomyśleć też o modelach z abażurami. Lampa pająk ma zazwyczaj niewielki klosz przypominający klatkę (druciane klosze także stały się hitem ostatnich miesięcy). To podkreśla industrialny charakter tej praktycznej dekoracji. Na rynku znajdziemy również bogatą ofertę specjalnych żarówek, które nie rażą w oczy, więc najlepiej je wieszać bez klosza. Dają bardzo ciepłe, stłumione światło.
Jakie aranżacje będą najciekawsze? Lampa pająk w salonie to zdecydowanie najczęściej wybierana opcja. Lampę można powiesić nad stołem jadalnianym albo nad kanapą. Ponieważ kable są wystarczająco długie, by układać je w fantazyjne upięcia, warto pokusić się o dodatkowe elementy, na których zawiesimy odnogi lampy pająka. Świetnie sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju metalowe siatki, belki drewna, haczyki i uchwyty. Ciekawą opcją jest oplecenie kabla na przykład grubym sznurem lub łańcuchem.
Lampa pająk DIY
Ile kosztuje lampa pająk? Za nowoczesne oświetlenie typu pająk wydamy średnio od 50 złotych wzwyż. Najdroższe lampy mogą kosztować nawet 400 złotych, choć nie brakuje również takich, za które zapłacimy 800-1000 złotych.
Jeżeli mamy ochotę zaoszczędzić i wykazać się inwencją twórczą, zróbmy lampę samodzielnie. Potrzebne będą: podsufitówka do podłączenia trzonu, oprawki do żarówek, odciążki, kostka, kable, haki i żarówki.
Oprawki należy rozkręcić, przełożyć kabel i zacisnąć końcówki, przekręcając śrubki. Oprawki skręcamy z powrotem. Do podsufitówki wkładamy kable, a w suficie wywiercamy otwór, w który wbijamy hak oraz wkręcamy haczyk. To na nim oprzemy kable, które trzeba podłączyć do kostki. Na koniec należy naciągnąć kable i je przykręcić. Powinny trzymać podsufitowkę. Na suficie można zamontować haczyki, na których zawieszamy kable. Gotowe!
Lampa pająk - biała czy czarna?
Lampy typu pająk znajdziemy w różnych wersjach kolorystycznych (przede wszystkim chodzi o barwę przewodów). Najbardziej uniwersalna, a zarazem wyrazista jest lampa pająk czarna. Pasuje do salonu, kuchni, a nawet sypialni.
Lampa pająk biała mniej zwraca uwagę, subtelnie dekorując wnętrze. Ciekawym rozwiązaniem są również odcienie złota, miedzi i srebra. W modnych aranżacjach spotkamy również lampy czerwone, niebieskie czy żółte. Możliwości kolorystycznych jest jednak znacznie więcej.
Wybierz najlepsze oświetlenie do swojego mieszkania. Zobacz nasze GALERIE ZDJĘĆ
Autor: materiał prasowy car-moebel.de
Kinkiet centralnie umieszczony nad sofą. Dwa ruchome ramiona pozwolą skierować światło w wybrane miejsce.
Autor: materiał prasowy nordic-tales.com
Osiem małych, okrągłych lamp, powieszonych na różnej wysokości tworzy ciekawą kompozycje. Dodatkowym atutem jest to, że lampy nie zasłaniają dekoracji powieszonych na ścianie.
Autor: Materiały prasowe EICHHOLTZ
Czarno-białe wnętrze bliskie art déco rozświetlono wspaniałymi kinkietami, lampami stołowymi i żyrandolami (wyposażenie Eichholtz, Clue-studio.pl). Efektowne bryły lamp dominują w pokoju, a światło podkreśla jego elegancję. Przy neutralnej kolorystyce i srebrzystych dodatkach lepiej wybrać świetlówki o ciepłej barwie – sprawią, że wnętrze stanie się przytulniejsze.
Autor: Jysk, materiały prasowe
Kompozycja świetlna z różnorodnych lamp solarnych (Jysk), czyli perfekcyjne wykorzystanie energii słonecznej