Nowoczesne farby dekoracyjne: farba z brokatem, farba z połyskiem perłowym

2021-04-19 9:20

Nowoczesne farby dekoracyjne, np. farby z brokatem, farby z połyskiem perłowym, czy farby błyszczące są nie tylko modne, lecz także ładnie rozpraszają światło, czyniąc wnętrza lepiej rozświetlonymi i przestronniejszymi. Zobacz, jak malować ściany dekoracyjnymi farbami z brokatem i połyskiem perłowym, by wnętrza były eleganckie, ale nie kiczowate.

farby z połyskiem
Autor: Materiały prasowe firm Ściany wyglądają jak pokryte metalowymi blaszkami (Perłowa Poświata, Diamentowa Kolekcja Dekoral).

Spis treści:

Nowoczesne farby dekoracyjne

Ściany przestały być tylko tłem. Coraz odważniej wychodzą na pierwszy plan. Pokryte farbami dekoracyjnymi i tynkami są prawdziwą ozdobą wnętrza. Dekoracyjne ściany z połyskiem nadają szyk i dobrze komponują się z różnymi stylami w aranżacji wnętrz.

Wybierając farby dekoracyjne z brokatem nie trzeba malować nimi wszystkich ścian w pomieszczeniu - często wystarczy pomalować brokatową farbą jedną lub dwie bardziej wyeksponowane płaszczyzny. Takie dekoracyjne kolory ścian staną się bardziej widoczne i efektowne.

Warto wypróbować również farby z połyskiem perłowym w mieszkaniu. Całkowicie odmieniają styl wnętrza, dodając mu elegancji, szyku i niezwykłego charakteru. W ich blasku meble i dodatki rozbłysną nową urodą. Są łatwe w użyciu, z powodzeniem można je stosować samodzielnie.

Farba dekoracyjna z brokatem

Kupując farby dekoracyjne z brokatem, warto dobrać kolor drobinek do wystroju wnętrza i tła - do ciepłych odcieni farb pasować będą złote czy miedziane brokaty, w połączeniu z zimnymi sprawdzą się te srebrzyste.

Farby brokatowe to jeden z najtańszych i najłatwiejszych w realizacji sposobów na zmianę wystroju wnętrz i nadanie im modnego szlifu. Co roku producenci farb oferują nowości pozwalające na osiąganie świeżych efektów coraz łatwiejszymi sposobami.

Sprawdź też: wybieramy farby do malowania ścian - rodzaje farb >>

Farby z połyskiem możemy stosować na ściany już pomalowane, z nadanymi im kolorami. Używamy do tego transparentnej farby z brokatem przeznaczonej do pokrywania wcześniej pomalowanych powierzchni. Wszystkie te produkty to wodne dyspersje żywic akrylowych, czyli mówiąc prościej - emulsje akrylowe.

Charakterystyczne wyłącznie dla farby z brokatem (zwanych przez producentów również lazurami lub lakierami - zapewne z powodu ich transparentności) jest to, że w akrylowym spoiwie są zawieszone metalizujące drobinki, które rozpraszają światło i nadają pomalowanym ścianom opalizujący połysk. W zależności od barwy drobinek jest srebrny (najczęściej), ale bywa także złoty lub miedziany.

Farby z połyskiem perłowym

Gdy powłoka malarska nie jest już najświeższa, a chcemy mieć ściany z połyskiem - lepiej pomalować je na nowo. Do odnawiania ścian i nadawania im blasku można wykorzystać farby z połyskiem perłowym, które nie są transparentne, tylko od razu barwione na wymagany odcień, ale mają także w swym składzie błyszczące drobinki.

Ściany z połyskiem perłowym urozmaicają wystrój w sposób niepowtarzalny, dodają nutki tajemnicy, elegancji i szyku oraz odnajdują się w każdej zaprojektowanej przez nas stylizacji wnętrza. Kolory ścian z połyskiem mogą być głównym elementem dekoracyjnym wnętrza lub tylko delikatnym akcentem. Bez problemu możemy je kontrastować z matowym wykończeniem ścian i materiałów.

Sprawdź też: jak usunąć plamy ze ściany >>>

Farba błyszcząca do ścian - jak wybrać kolor?

Połysk na ścianie najefektowniej komponuje się z ciemnymi barwami i razem z nimi stworzą najmocniejsze zestawienia. Natomiast kompozycje z pastelami będą delikatnie błyszczące i nienarzucające się otoczeniu. Każdy znajdzie coś dla siebie tym bardziej, że nie mamy w tym temacie ograniczeń kolorystycznych.

Kolor ścian z połyskiem dobieramy tak samo, jak w przypadku tradycyjnych kolorów farb – połysk jest efektem wykończenia powierzchni, tzw. „wisienką na torcie”, które zawsze uwzględniamy w naszej wizji wnętrza. Każda ulubiona barwa może stać się pretekstem do stworzenia ciekawej aranżacji ścian z połyskiem.

Sprawdź też: tynk dekoracyjny na ścianie >>>

Dzięki ogromnej ofercie produktów i farb do efektów specjalnych, mamy możliwość zrealizowania każdego najśmielszego pomysłu na dekorację ścian. Aby zabrać się do działania, musimy zapoznać się z tym, co znajdziemy w sklepach, a mianowicie: najbardziej popularne są farby do efektów specjalnych, bejce i lakiery z brokatem do ścian, dalej znajdziemy masy, pasty, stiuki, patyny, werniksy i woski dekoracyjne do malowania - które też pozwolą uzyskać połysk na ścianie.

Nie mniej ważne są narzędzia i techniki wykańczania powierzchni ścian z połyskiem oraz szablony dekoracyjne – od nich również w dużej mierze zależy efekt wykończenia powierzchni ścian – połysk i ewentualna faktura, wzór.

Do dyspozycji mamy kilka rodzai wałków dekoracyjnych, packi, szczotki, gąbki, szmatki itp., natomiast spośród sposobów modelowania powierzchni możemy wymienić chociażby przecieranie czy polerowanie i woskowanie.

Jak uzyskać ściany z połyskiem

Motyw połysku powierzchni ścian możemy uzyskać w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest błyszczący pigment (srebrny, perłowy, złoty, metaliczny, opalizujący itd.) Połyskujący dodatek może być zawarty już w farbie lub masie dekoracyjnej – po zastosowaniu oddaje wrażenie delikatnej, mieniącej się powłoki na powierzchni ściany w formie mgiełki.

Możemy zastosować go również osobno, w jakiej proporcji chcemy, dosypując/dolewając do bazy lub dopiero w fazie wykańczania ostatniej warstwy powierzchni ścian, nakładając go na pomalowaną wcześniej ścianę wybranym kolorem. Używamy w tym celu lakieru, farby transparentnej z brokatem, werniksu lub patyny.

Tym sposobem uzyskujemy mieniącą się regularnie po całości lub miejscowo, połyskującą powierzchnię ściany. Drobinki brokatu odbijają pięknie światło, zarówno dzienne, jak i sztuczne, w zależności od kąta padania światła i jego ilości.

W zależności od wybranego koloru farby z połyskiem - błyszczącego pigmentu, może on schłodzić lub ocieplić naszą aranżację. Ta metoda pozwala nam na zupełną swobodę w realizacji swoich fantazji w dekoracjach ściennych.

Drugi sposób polega na uzyskaniu połysku na ścianie, dzięki woskowaniu i polerowaniu powierzchni zabarwionego tynku dekoracyjnego, np. stiuku klasycznego czy weneckiego, zazwyczaj już bez żadnego dodatku błyszczącego. Taka powierzchnia ściany przypomina swoim wykończeniem np. kamień. Doskonale sprawdza się stosowanie tej metody, jako zaakcentowanie jakiegoś detalu, obudowy kominka itp.

Dekoracyjne farby z brokatem i chropowate faktury

Jeszcze ciekawsze efekty dekoracyjne możemy uzyskać, jeśli zamiast gładkiej powierzchni pomalujemy błyszczącą powłoką ściany wcześniej pokryte farbą strukturalną. Chropowate faktury ścian sprawiają bowiem, że światło wielokrotnie się na nich załamuje.

Jeśli jeszcze to światło rozpraszać będą błyszczące drobinki, które mają farby z brokatem - efekt może być nad wyraz ciekawy. Ściany wcześniej pokrytą farbą strukturalną można pomalować kolorowym albo transparentnym farbami z brokatem.

Struktury dekoracyjne na ścianie

To niebanalny pomysł na dekorację wnętrz. Możesz pomalować jedną lub dwie ściany - całą powierzchnię albo tylko jej fragment. Pasują zarówno do bardzo nowoczesnych wnętrz, jak i rustykalnych. Decydując się na taki rodzaj wykończenia ściany, pamiętajmy, by nie przesadzić z innymi dodatkami.

Ściany pomalowane dekoracyjnymi farbami z połyskiem zyskują awangardową poświatę i oryginalny świetlny połysk. Efekt ten można wzmocnić za pomocą luster. Ożywiają i rozświetlają, odbijają i załamują światło. Pokój staje się jasny, przytulny, co sprzyja osiągnięciu spokoju i ładu wewnętrznego.

Quiz o ekologii. Niektóre odpowiedzi mogą cię zszokować!

Pytanie 1 z 12
Najwięcej CO2 powstanie przy...

Farby z brokatem - pędzel czy wałek?

Do malowania ścian farbami dekoracyjnymi z brokatem (z lśniącymi drobinkami) lepiej używać pędzla, a nie wałka. Choć malowanie ścian pędzlem zajmuje więcej czasu, pozwala farbie wniknąć w każde zagłębienie powierzchni, co wzmaga efekt dekoracyjny.

Gdy malujemy ściany, którym wcześniej nadaliśmy już kolor, a teraz tylko dodajemy warstwę wykończeniową - dobrze, byśmy użyli farby z brokatem lub farby z połyskiem pochodzących od jednego producenta. Znacznie ograniczymy ryzyko popełnienia błędu, stosując rozwiązania systemowe.

Najlepsze farby dekoracyjne z brokatem i połyskiem

Przezroczyste preparaty do malowania ścian to na przykład:

  • dekoracyjna farba Glitter Efekt – firmy Benjamin Moore,
  • Dekoral Fashion Włoskie Impresje – firmy Dekoral,
  • Be Special Decor Silver – firmy Tikkurila,
  • Metallico – firmy Magnat,
  • Alpina Crystal Brokat, Capadecor Metallocryl Interior czy też Alpina Lazura Gold i Silver – wszystkie trzy firmy Caparol.

Kolor mają następujące farby:

  • Sigmulto Metallic firmy Sigma,
  • High tech firmy Flügger (srebrna).

Do uzyskania interesujących efektów mogą nam posłużyć także farby strukturalne:

  • Sigma Kwarts firmy Sigma,
  • Etnika firmy Candis,
  • Magnat Style firmy Magnat,
  • ALPINA Silhouette Structur firmy Caparol.

Galerie zdjęć: dekoracje ścian

Inspiracje na efektowne dekoracje ścian. Zobacz zdjęcia wnętrz i pomysły na wykończenie ścian.

Malowanie pokoju. Ściany - ile farby i jakie narzędzia
Nasi Partnerzy polecają