Nóżki mebli – jak je zabezpieczyć, żeby zadbać o podłogę i dywan?
Producenci prześcigają się w pomysłach, w jaki sposób zabezpieczać podłogi przed zarysowaniem. I znów stajemy przed dylematem: co będzie się najlepiej sprawdzało? Które zaślepki założymy z łatwością, a które wymagają nieco więcej zaangażowania? Oto praktyczny poradnik, który pozwoli dokonać właściwego zakupu.
Spis treści
- Podkładki pod meble – zastosowanie
- Kształty podkładek pod meble
- Rodzaje zaślepek pod meble
- Sposób mocowania podkładek pod nóżki od mebli
- Podkładka pod fotel biurowy
Podkładki pod meble – zastosowanie
Podkładki mają różny kształt i różną wielkość – trzeba dobrać je odpowiednio dla krzeseł, wersalek i sof, stołów, komód, szaf i regałów, a nawet łóżek. To doskonała ochrona nie tylko dla parkietów, ale również dywanów. Co ciekawe, zazwyczaj zapominamy o podkładkach dla mebli wielkogabarytowych, myśląc, że rzadko przesuwane nie będą czyniły szkody. Jednak ciężkość mebla może zniszczyć lakier na parkiecie, a w przypadku dywanów – zrobić dziury. A przecież założenie podkładki to zaledwie chwila!
Podkładki pod meble mają jeszcze jedną funkcję, która przydaje się zwłaszcza w przypadku zabytkowych mebli – niwelują nierówności. Dzięki nim meble będą stabilne bez konieczności podkładania pod nóżkę na przykład gazety.
Kształty podkładek pod meble
- Podkładki pod meble okrągłe – idealne dla owalnych nóżek, a więc najczęściej kanap i antyków.
- Podkładki pod meble kwadratowe – uniwersalne dla krzeseł, stołów i innych mebli. Ważne, aby dobrać odpowiedni rozmiar.
- Podkładki do wycinania – tu nie musimy się martwić o kształt i rozmiar, bo sami dotniemy podkładkę.
Rodzaje zaślepek pod meble
Także tutaj wybór jest spory!
- Zaślepki gumowe – nadają się pod meble, których nie przesuwamy zbyt często, a więc na przykład pod stół lub szafę. Dużą zaletą jest ich antypoślizgowość.
- Zaślepki silikonowe – również antypoślizgowe. Ich estetyczne wykończenie i biały kolor sprawiają, że nadadzą się również pod szklany blat albo szklaną deskę do krojenia.
- Zaślepki plastikowe – rzadziej spotykane, wymagają przytwierdzenia do nóżek za pomocą wkrętu.
- Zaślepki filcowe – najpopularniejsze spośród wszystkich dostępnych na rynku. Nadają się do zabezpieczenia lekkich i często przesuwanych mebli, na przykład krzeseł albo stolików kawowych.
- Zaślepki piankowe – także bardzo popularne, spełniają taką samą funkcję jak zaślepki filcowe. W sklepach można je zakupić w różnych rozmiarach i kształtach.
- Zaślepki korkowe – trwałe, zniosą nawet bardzo duże obciążenie, więc nadadzą się pod meble wielkogabarytowe.
.. Jak usunąć rysy z drewna? >>>
Sposób mocowania podkładek pod nóżki od mebli
Najczęstszym sposobem mocowania stosowanym przez producentów jest po prostu klej, a konkretnie – taśma montażowa. Taka opcja sprawdza się w przypadku mebli, które stoją w miejscu. Gorzej jednak z meblami, które ciągle pracują, a więc na przykład krzesłami. Zaślepki lubią się odklejać lub przesuwać, a do kleju przyczepia się kurz albo sierść zwierzaków. Tu dobrym rozwiązaniem będą filcowe podkładki z niewielkim gwoździem, który wbijamy w nóżkę. Tak założone podkładki będą się trzymać przez lata.
Podkładki możemy również przykleić za pomocą kleju wikol, choć pamiętajmy, że późniejsze usuwanie zaślepek będzie wymagało nieco pracy.
Podkładka pod fotel biurowy
Fotele biurowe na plastikowych kółkach najmocniej rysują parkiety i panele, bo znajdują się w ciągłym ruchu. Jak temu zaradzić? Przyda się specjalna podkładka pod fotel położona pod biurkiem jak dywan. Tego typu mata wykonana jest z odpornego na zarysowania tworzywa sztucznego, na przykład polipropylenu. Poza ochroną może również pełnić funkcję ozdobną, bo w sklepach internetowych możemy wybierać spośród różnych, ciekawych wzorów podkładek. Dostępne są również wersje białe lub przeźroczyste.
Inną opcją jest wymiana kółek na gumowe, które nie będą rysowały powierzchni. To koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych, a dzięki temu podłoga jest w pełni zabezpieczona.
Reasumując: zabezpieczenie nóżek mebli to nieduży koszt, który zwraca się po wielokroć. Zarysowany parkiet wymaga cyklinowania, a wystarczy kawałek filcu i taśma, by zapobiec problemowi! Nie zapominajmy o zaślepkach na nóżki również dla dużych i ciężkich mebli – one także mogą uszkodzić nawet najtrwalsze panele.
.. Jak naprawić parkiet drewniany? >>>
Autor: Rowico
Krzesła w stylu loftowym wprowadzają lekkość i element zaskoczenia do wnętrza urządzonego w stylu rustykalnym.
Autor: Marta Behling / Pion Poziom
Lekki optycznie, a przy tym przestronny stół drewniany dobrze odnajduje się w nowoczesnym wystroju
Autor: HAY materiały prasowe
Prostokątny stolik kawowy Eiffel to lekka optycznie forma oraz aż dwa przestronne blaty