Zastosowanie soli w życiu codziennym - 10 pomysłów [WIDEO]
Jakie może być zastosowanie soli w życiu codziennym? Przyprawa i konserwacja żywności – to wiemy. Ale sól przydaje się też w porządkach domowych. Poznajcie 10 ciekawych zastosowań soli.
Spis treści:
- 1. Sól do ostrzenia noży
- 2. Sól pochłania wilgoć
- 3. Zastosowanie soli – jak wyczyścić przypalone żelazko?
- 4. Wybielanie firanek
- 5. Zastosowanie soli do utrwalenia kolorów
- 6. Sól usuwa nieprzyjemne zapachy
- 7. Czyszczenie mankietów i kołnierzyków
- 8. Zastosowanie soli do odświeżania dywanów
- 9. Sól podtrzymuje ciepło
- 10. Czyszczenie osadów
Sól to bodaj najpowszechniejsza przyprawa w domach na całym świecie, a o jej właściwościach konserwujących czy leczniczych wiedzieli już starożytni Rzymianie. Chlorek sodu (bo taka jest właściwa nazwa soli – i symbol chemiczny NaCl) ma jednak o wiele szersze zastosowanie. O ile w potrawach powinniśmy ograniczać sól, o tyle w porządkach domowych sprawdza się doskonale. Soli możemy używać do sprzątania, usuwania plam czy jako dobrego konserwantu – tym bardziej że jest tania i powszechnie dostępna. Roztwór z soli świetnie poradzi sobie z tłustymi zabrudzeniami. Innym przykładowym zastosowaniem soli w życiu codziennym jest odświeżanie garderoby. Sól może być też użyta do podtrzymania ciepła w termoforze! Poniżej opisujemy 10 zastosowań soli, o których warto wiedzieć.
1. Sól do ostrzenia noży
Noże kuchenne zaczynają zawodzić? Zanim zaczniesz je ostrzyć, włóż je na ok. 30 minut do roztwory wody z solą. Dzięki temu ostrzenie przyniesie lepszy efekt.
2. Sól pochłania wilgoć
Sól kuchenna ma świetne właściwości, jeśli chodzi o pochłanianie wilgoci. Można zresztą przygotować samodzielnie pochłaniacz wilgoci z soli. Potrzebny będzie do tego woreczek z tkaniny, która z kolei wilgoci nie chłonie (np. tiul czy organza). Napełniamy go do połowy solą i umieszczamy w większym, otwartym pojemniku. Po jakimś czasie zaobserwujemy, że w środku zebrała się woda.
Niezwykłe właściwości soli można wykorzystać także do usuwania wilgoci z drewna np. na blatach (czyli mało estetycznych krążków). Przygotowujemy pastę z soli i wody, przecieramy nią dokładnie miejsce ze śladami i czekamy, aż dokładnie wyschnie. Potem możemy nanieść np. wosk pielęgnacyjny do drewna, by utrwalić efekt.
3. Zastosowanie soli – jak wyczyścić przypalone żelazko?
Zastanawiasz się, jak wyczyścić żelazko? Jeśli na stopce jest coraz więcej przypalonych śladów, posyp solą kartkę papieru i wyprasuj ją – do czasu, aż pozostanie gładka, ciepła powierzchnia. Szybko zauważysz, że wraz z solą znikają zabrudzenia z żelazka.
4. Wybielanie firanek
Sól stanowi świetny, znany środek do wybielania firanek. Po praniu warto je też zanurzyć na 3 minuty w osolonej wodzie. Zyskają jeszcze więcej świeżości i blasku!
5. Zastosowanie soli do utrwalenia kolorów
Ubrania z każdym kolejnym praniem nieco płowieją, a więc tracą kolory. Dlatego warto powstrzymać ten proces, wykorzystując sól. Dodaj do proszku do prania około jednej czwartej szklanki soli. Najlepiej robić to zwłaszcza w przypadku nowych ubrań. Sól dodatkowo powstrzyma właściwości farbujące niektórych tkanin.
6. Sól usuwa nieprzyjemne zapachy
Sól kuchenna nie tylko pochłania wilgoć, lecz także niweluje nieprzyjemne zapachy. Przykład? Jeśli nie możesz pozbyć się z rąk zapachu przygotowywanej ryby, pocieraj ręce gruboziarnistą solą.
A może nieprzyjemne zapachy z patelni, garnków, talerzy, szklanek albo odpływu zlewu? Również do ich usuwania przyda się sól.
.. Jak wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby >>>
.. Czyszczenie srebra bez tajemnic – jak to zrobić? >>>
7. Czyszczenie mankietów i kołnierzyków
Jeśli pojawiają się na nich zabrudzenia, przygotuj roztwór składający się z 3 łyżek amoniaku spożywczego i połowy łyżeczki soli. Za jego pomocą usuniesz plamy.
8. Zastosowanie soli do odświeżania dywanów
Regularne czyszczenie dywanów to jeden z ważnych elementów domowych porządków. Warto również do tego wykorzystać sól. Rozsyp ją na dywanie na noc, a rano dokładnie zbierz. Dywan będzie odświeżony!
9. Sól podtrzymuje ciepło
Inne zastosowanie soli? Pamiętaj, że sól dobrze podtrzymuje ciepło. Dlatego gdy np. używasz termoforu, dosyp ją do środka – przyjemne ciepło będzie odczuwane dłużej.
10. Czyszczenie osadów
Pasta z soli i wody pomaga usunąć nieestetyczne osady z armatury kuchennej i łazienkowej. Przyda się też do walki z przypaleniami w garnkach, patelniach oraz na blachach do pieczenia.
.. Jak wyczyścić osad z kamienia? Domowe sposoby >>>
Domowe porządki - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Thinkstockphotos.com
Efektowny kryształowy żyrandol bardzo często stanowi wizytówkę naszego wnętrza, dlatego warto zadbać o to, by raz na jakiś czas dokładnie go wyczyścić. W przeciwnym wypadku straci swoją urodę i zacznie szpecić zamiast zdobić nasze mieszkanie.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Oglądanie telewizji to żadna przyjemność, jeśli ekran naszego telewizora jest zakurzony lub pokryty smugami, warto więc przyłożyć szczególną uwagę do czyszczenia tego elementu aranżacji salonu. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ, w przeciwieństwie do szklanych ekranów telewizorów kineskopowych, ekrany nowoczesnych urządzeń nie są przystosowane do mycia detergentami i przecierania gąbkami lub zwykłymi ściereczkami.
Autor: Mariusz Bykowski
Wyjaławianie pokoju niemowlaka jest częstym błędem popełnianym przez młodych rodziców. Wbrew pozorom, pozbawienie środowiska małego dziecka wszelkich drobnoustrojów, wirusów i bakterii wcale nie działa na korzyść jego zdrowia. Wyjałowione środowisko może bowiem zaszkodzić malcowi, ponieważ jego system odpornościowy nie ma możliwości zetknięcia się z różnymi mikroorganizmami i udopornienia się na nie. W efekcie dziecko może stać się podatne na alergie, przeziębienia, a nawet poważniejsze choroby.