Fioletowe ściany: czy to dobry pomysł? Z czym łączyć kolor fioletowy?
Fiolet coraz śmielej wkracza do aranżacji wnętrz. Fioletowe ściany, w meble lub dodatki to sposób na wystrój elegancki, sprzyjający relaksowi. Dużo oczywiście zależy od towarzystwa innych kolorów. Jakie kolory pasują do fioletowych ścian i z czym najlepiej je łączyć? Przeczytaj nasz poradnik i zobacz gotowe inspiracje na zdjęciach.
Autor: Katarzyna Bialasiewicz /iStock / Getty Images Plus
Spis treści:
- Fioletowe ściany - czy warto?
- Fiolet - kolor luksusu
- Fiolet we wnętrzach: uspokaja czy pobudza?
- Fioletowy pokój - aranżacje
- Jakie kolory pasują do fioletowych ścian?
Fioletowe ściany - czy warto?
Fioletowy wygląda we wnętrzu elegancko, nowocześnie i kobieco. Fiolet coraz częściej wybierany jest do malowania ścian, a aranżacje wnętrz z kolorem fioletowym stały się modne. Ale fioletowy to dość trudny kolor! Jeśli chcecie mieć fioletowe ściany, koniecznie dobierzcie pozostałe elementy wystroju wnętrza w odpowiednich barwach.
Pamiętajcie, że fioletowy to mocny kolor ścian. Fioletowe ściany znakomicie sprawdzają się w roli dekoracji, w celu podkreślenia fragmentu wnętrza. Wrzosowy kolor pasuje do szarości, brązów, bieli, żółcieni.
Nie łączcie fioletowego z niebieskim i czerwonym, bo te barwy się "kłócą". Warto zadbać o dobre łączenie kolorów na ścianach, by fiolet po pewnym czasie nie okazał się zbyt męczący.
Zobacz też: Wnętrza mieszkań: OBSESJA fioletu! Aranżacje wnętrz w kolorze fioletowym
Fiolet - kolor luksusu
Fiolet śmiało można określić mianem najbardziej „kwiatowego” koloru. Kolor lawendowy, fiołkowy czy wrzosowy są powszechnie znane i na stałe zagościły w nazewnictwie.
Kolor fioletowy od zawsze stanowił atrybut władzy, kojarzony był z nim także luksus. Przyczyną takiego stanu rzeczy były bardzo wysokie koszty produkcji barwnika fioletowego, czyli tzw. purpury tyryjskiej. Pigment ten pochodził z rozkolców, czyli ślimaków morskich.
Aby uzyskać zaledwie 1 gram purpury tyryjskiej, potrzeba było ok. 800 sztuk rozkolca. W związku z tym na barwienie szat na kolor fioletowy mogli pozwolić sobie jedynie władcy oraz wysokie duchowieństwo.
O wyjątkowej urodzie fioletu świadczy również fakt, że był to ulubiony kolor królowej Kleopatry, który dodatkowo w starożytnym Egipcie symbolizował cnotę i wiarę.
Zobacz też: Kolory ścian - FIOLETOWY w pokoju, sypialni. Modne kolory wnętrz.
Autor: archiwum
Jedna ze ścian w pokoju dziennym została zaakcentowana intensywnym kolorem fioletowym – taki trik ożywia aranżację wnętrza, dodaje jej głębi (fot. M. Czechowicz).
Fiolet we wnętrzach: uspokaja czy pobudza?
Kolor fioletowy to jeden z najbardziej intrygujących z palety barw, powstający wtedy, gdy pobudzająca czerwień i chłodny niebieski są ze sobą połączone. I właśnie ten zaskakujący duet dwóch podstawowych kolorów z koła barw decyduje o jego niezwykłości.
„W zależności od zastosowanych proporcji pomiędzy czerwonym a niebieskim, fioletowe ściany mogą emanować energią lub działać na nas relaksacyjnie. Wspomniane właściwości fioletu wykorzystywane są w życiu codziennym. Stonowane kolory wskazane są w terapii przezwyciężania lęków i fobii, natomiast intensywny, nasycony fiolet to idealne otoczenie dla ludzi uprawiających zawody artystyczne, ponieważ pozytywnie oddziałuje na ich kreatywność” - mówi Anna Grzesiuk, specjalista ds. marketingu z Benjamin Moore Polska.
Zobacz też: Fioletowe ściany w salonie: intensywny kolor w dekoracji ścian
Fioletowy pokój - aranżacje
Kolor fioletowy w aranżacji wnętrz odgrywa najczęściej rolę drugoplanową. Przeważnie pojawia się jedynie w dodatkach - jako kolor przełamujący czystą biel lub delikatne pastele. Trzeba przyznać, że w tej roli spełnia się doskonale, ale architekci wnętrz coraz częściej decydują się na fioletowy jako główny kolor mieszkania.
Kolor fioletowy dobrze sprawdzi się przy urządzaniu wnętrz w stylu prowansalskim. Fioletowe ściany w odcieniu dzikiej orchidei (np. kolor wild orchid 2072-40 ze wzornika Color Preview marki Benjamin Moore) lub ciemnych winogron (np. kolor pinot grigio grape CSP-460 ze wzornika Color Stories) idealnie współgrają z romantycznym, przytulnym i lekko cukierkowym klimatem, jakim charakteryzują się wnętrza prowansalskie.
Fioletowe ściany sprawdzą się również w sypialni; do tego pomieszczenia warto wybrać odcień zmysłowy i nasycony. Jeżeli obawiamy się nasyconych kolorów ścian, to rozwiązaniem jest łączenie we wnętrzu dwóch odcieni fioletu: jasnego z ciemnym.
Przykładowo możemy trzy ściany wnętrza pomalować na delikatny, rozbielony kolor lawendowy (np. lily lavender 2071-60), a czwartej ścianie, vis-a-vis wejścia, nadać odcień nasyconej śliwki (np. kolor plum royale 2070-20).
Jakie kolory pasują do fioletowych ścian?
Fiolet dobrze prezentuje się w towarzystwie innych barw. Z czym łączyć kolor fioletowy, by uzyskać najlepszy efekt? Efektownie wypadają zestawienia z żółcieniami oraz szarościami. Należy unikać łączenia koloru fioletowego z jego kolorami bazowymi, a więc niebieskim i czerwonym.
Jeśli lubimy ciemną paletę barwną, możemy zestawiać fiolet z brązem, kolorem bordowym albo chłodnym granatem. Kolor fioletowy polubi też towarzystwo najciemniejszego odcienia szarości, czyli antracytu.
Zobacz też: Styl prowansalski w domu - jak urządzić prowansalskie wnętrze?
Fiolet we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ
Jak kolor fioletowy wygląda się w salonie, kuchni czy sypialni? Do jakich dodatków pasuje? Dowiedz się z galerii zamieszczonych poniżej!
Autor: Marcin Czechowicz
Autor: Agnieszka Zbonik
Fiolet we wnętrzach - ZOBACZ WIDEO
Czy fiolet jest modnym kolorem w naszych domach? Jak kolor fioletowy we wnętrzu oddziałuje na nasz nastrój? Jakim emocjom odpowiadają jego odmiany? Odpowiedzi na te pytania udziela ekspert w wideo poniżej!