Jakie oświetlenie schodów wybrać? Porównujemy lampy, kinkiety i taśmy LED
Oświetlenie schodów może uatrakcyjnić ich wygląd, zwiększyć walory estetyczne, wyeksponować ich kształt i podkreślić materiał, z jakiego zostały wykonane. Ale oświetlenie schodów przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo osobom poruszającym się po schodach po zmroku. Jak odpowiednio oświetlić schody i jakie źródła sztucznego światła wybrać? Podpowiadamy.
Spis treści
- Oświetlenie schodów w domu: o czym pamiętać?
- Źródła oświetlenia schodów: lampy, kinkiety, halogeny i LED
- Nie masz pomysłu na schody? Oto nasze propozycje
Oświetlenie schodów w domu: o czym pamiętać?
Oświetlenie schodów przede wszystkim nie powinno być mocne. Jego celem jest ułatwienie poruszania się po schodach, a nie oślepianie domowników. Oprócz natężenia światła równie ważna jest temperatura barwowa. Wybór między światłem zimnym, ciepłym i neutralnym może wpłynąć nie tylko na estetykę wnętrza, ale również na komfort poruszania się po schodach. Najlepiej unikać światła zimnego, ponieważ pod jego wpływem ludzki mózg zniekształca barwę przedmiotów. Ponadto, zimne światło może nieprzyjemnie razić i drażnić oczy. Najkorzystniejszą opcją jest światło ciepłe, ponieważ nie zmienia postrzegania otoczenia, wywołuje w nas wrażenie przytulności, domowego ciepła, a także wykazuje działanie odprężające i relaksujące. Dla osób, którym zależy na jak najmniejszej ingerencji światła w wystrój i postrzeganie przestrzeni, poleca się światło neutralne, które jest najbardziej zbliżone do naturalnego.
O czym jeszcze warto pamiętać, planując oświetlenie schodów? Gdzie umieścić źródło światła? W zależności od tego, gdzie umieścimy źródło światła, uzyskamy inny efekt, dlatego warto rozważyć kilka opcji. Wiszące nad sufitem lampy i żyrandole to rozwiązanie tradycyjne, podobnie jak kinkiety na ścianach. W przypadku źródeł światła umiejscowionych w ścianach należy pamiętać, by górne oświetlenie montować nad linią wzroku, dzięki temu lampy i kinkiety nie będą oślepiały domowników. Zamknięty klosz dodatkowo złagodzi i rozproszy światło. Oświetlenie schodów montowane w dolnej części ściany, tuż przy schodach to jedna z popularniejszych opcji. Nic dziwnego, schody oświetlone punktowymi żarówkami LED lub halogenami emitują wystarczająco mocne światło, by oświetlić stopnie. Schody podświetlać możemy bezpośrednio, umieszczając halogen lub taśmę LED pod noskiem stopnia albo pod nim (w przypadku schodów ażurowych). Ciekawym, pod względem praktycznym i estetycznym, sposobem oświetlenia schodów jest umiejscowienie źródła światła w balustradzie.
Autor: mat. pras. Lidia Wnętrze
Schody przecinające w skos ścianę kominową (może kominek jest jeszcze piętro niżej?) zainspirowały projektanta (Lidia Wnętrze) do stworzenia uroczego kącika z żeliwną kozą. Rozwiązanie nietypowe, ale interesujące. Podobne miejsce relaksu można zorganizować, wykorzystując biokominek.
Autor: ztaraszewska
Balustrada na pewno ułatwia pokonywanie kondygnacji w domu. Nie zmienia to jednak faktu, że schody pozbawione tego elementu prezentują się bardzo nowatorsko i zwolennikom minimalistycznego stylu trudno wyobrazić sobie inną konstrukcję. Na zdjęciu: Rintal Polska, schody Otto bez balustrady. Cena: od 15,3 tys. zł (w promocji „Maj bez VAT”)
Autor: ztaraszewska
Ciekawym modelem schodów opartych na konstrukcji centralnej są schody jednobelkowe, wyposażone w jedną, osiowo umieszczoną belkę, stanowiącą konstrukcję nośną dla stopni. Taki model daje wrażenie lekkości, idealnie wpasowując się w małe i wysokie pomieszczenia. Rintal Polska, schody jednobelkowe Tala (nowość 2018 r.) z balustradą Weld profile. Metalowa konstrukcja w kolorze białym. Stopnie z mozaiki bukowej w kolorze bielonym. Cena: od 16,5 tys. zł (w promocji „Luty bez VAT”).
Źródła oświetlenia schodów: lampy, kinkiety, halogeny i LED
Wiemy już jak oświetlić schody, ale wciąż pozostaje pytanie dotyczące konkretnych źródeł światła. Czy kinkiet jest lepszy niż lampa? Warto zainwestować w oświetlenie LED czy halogenowe?
1. KINKIET – daje subtelne, rozproszone światło. By dobrze oświetlić stopnie, rozmieśćmy wzdłuż ściany kilka kinkietów (w równych odstępach). Pamiętajmy, by montować je nad linią wzroku, inaczej ich światło może oślepić osoby poruszające się po schodach. Kinkiety doskonale wpasują się w każde wnętrze, dzięki mnogości kształtów, kolorów i stylów
2. LAMPA, ŻYRANDOL – tradycyjna forma oświetlenia, która niestety nie zawsze się sprawdza. Zazwyczaj jedną lampą czy żyrandolem nie zdołamy oświetlić całych schodów, dlatego wymagany jest montaż dodatkowych źródeł światła, np. halogenowych żarówek lub taśm LED. Mimo wszystko, jeśli zależy nam na świetle pochodzącym z lampy i żyrandola, nie powinniśmy z nich rezygnować. Dostosujmy odpowiednią moc żarówki, jej temperaturę barwową, a w razie intensywnego i rażącego światła, zakryjmy żarówkę kloszem
3. OŚWIETLENIE LED – praktyczne, wydajne, a przy tym ekologiczne. Żarówki, diody i taśmy LED umieszczane w stopniach lub przy schodach to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Można śmiało powiedzieć, że oświetlenie LED jest chętniej wybierane niż halogenowe. Żarówki i diody LED nie nagrzewają się tak jak halogeny, pobierają niewiele prądu i nie trzeba ich często wymieniać. Ponadto, są odporne na uszkodzenia, wilgoć, niskie temperatury i występują w różnych kolorach i kształtach, co pozwala na dostosowanie oświetlenia schodów do indywidualnych gustów
4. OŚWIETLENIE HALOGENOWE – kiedyś bardzo popularne, dziś powoli ustępuje miejsca oświetleniu LED. Punktowe żarówki halogenowe o okrągłym lub kwadratowym kształcie montuje się w ścianie schodów, w specjalnych puszkach. W przeciwieństwie do oświetlenia LED, halogeny szybciej się nagrzewają i częściej trzeba je wymieniać. Ich dużą zaletą jest cena – są tańsze niż żarówki i diody LED