Odpowiednia temperatura w mieszkaniu. Jaka jest optymalna? Jak ją zdrowo regulować?

2023-10-10 10:24

Nieodpowiednio ustawiona temperatura w mieszkaniu może negatywnie wpływać na zdrowie nasze i pozostałych domowników. Zbyt niskie temperatury przyczyniają się do wychłodzenia organizmu i dyskomfortu psychicznego. Zbyt wysokie – wysuszają śluzówki, prowadzą się do infekcji dróg oddechowych, wywołują migrenę, rozdrażnienie i obniżają koncentrację. Dlatego tak ważne jest, by utrzymywać w mieszkaniu optymalną, zdrową temperaturę. Ile wynosi idealna temperatura w poszczególnych pomieszczeniach? Jak możemy skutecznie regulować temperaturę w mieszkaniu i oszczędzać na rachunkach?

Ogrzewanie podłogowe
Autor: materiały prasowe Cersanit Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet

Spis treści:

Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? Normy dla pomieszczeń

Często spotykamy się z wyrażeniem „temperatura pokojowa”, ale co to w ogóle znaczy? Temperatura pokojowa to temperatura powietrza w mieszkaniu, którą określają przepisy prawa budowlanego. Przyjęło się, że optymalna temperatura w domu powinna wynosić 18-22 stopnie, chociaż wartości mogą się różnic między pomieszczeniami.

Wynika to z funkcji, jaką pełnią, np. łazienka będzie dużo cieplejsza niż sypialnia, a pokój osoby dorosłej chłodniejszy niż pokój noworodka. Jakie temperatury są optymalne dla poszczególnych pomieszczeń w domu?

1. ŁAZIENKA – w łazience przez większość czasu unosi się para wodna, panuje też większa wilgotność, dlatego, by zapewnić sobie komfort cieplny, optymalna temperatura w łazience powinna utrzymywać się na poziomie 22-25 stopni.

2. KUCHNIA – tutaj nie potrzebujemy zbyt wysokich temperatur, ponieważ kuchnia jest regularnie dogrzewana przez kuchenkę oraz piekarnik. Optymalna temperatura dla kuchni to 18-19 stopni. Jeśli w domu mamy spiżarnię, warto zadbać, by temperatura w jej wnętrzu nie przekraczała 12-14 stopni, zapewni to odpowiednie warunki dla przetworów oraz innych produktów, które tam przechowujemy.

3. SALON – ponieważ jest to miejsce, w którym odpoczywamy i spędzamy najwięcej czasu, komfort cieplny jest szczególnie istotny. Najlepsza temperatura do salonu to 20-21 stopni.

4. SYPIALNIA – wbrew pozorom, ludzki organizm nie potrzebuje wysokich temperatur nocą. Wręcz przeciwnie – ciało najszybciej regeneruje się, gdy nocą zapewnimy mu temperaturę powietrza o wartości 16-18 stopni. Taka temperatura jest również idealna do głębokiego, odżywczego snu.

Optymalna temperatura w domu dla dziecka i dla osób starszych

Temperatury w pokoju dzieci i seniorów będą się nieco różnić od temperatur odpowiednich dla osób dorosłych. W przypadku noworodków i niemowlaków, które wciąż mają słabo rozwinięty układ odpornościowy i system termoregulacji, a tkanka tłuszczowa jest niewielka, więc nie potrafi zapewnić szkrabowi dostatecznej ochrony przed chłodem, temperatura pomieszczenia musi być wyższa. Przyjmuje się, że w sypialni noworodka i niemowlaka powinna utrzymywać się na poziomie 21 stopni, a w nocy na poziomie 19-20 stopni. Dla starszych dzieci optymalne wartości temperatur w pomieszczeniach są takie same jak w przypadku dorosłych, a więc 20 stopni w ciągu dnia i 16-18 stopni w nocy.

Jak sprawdzić, czy niemowlakowi jest zimo, czy ciepło? Dobrym sposobem jest przyłożenie ręki do jego karku. Jeśli jest zimny, należy podkręcić temperaturę, jeśli ciepły i spocony – przykręcić ogrzewanie.

A co z seniorami? Ze względu na słabsze krążenie, niskie temperatury w mieszkaniu mogą na dłuższą metę negatywnie wpłynąć na zdrowie osoby starszej. Dlatego zaleca się, by temperatury dla seniorów były takie same jak dla noworodków i niemowlaków (zapewniające komfort cieplny), a więc 21 stopni w dzień i 19-20 stopni w nocy.

Jak skutecznie regulować temperaturę w mieszkaniu?

Sterowanie ogrzewaniem w pomieszczeniu może pomóc nam nie tylko w osiągnięciu komfortu cieplnego, ale również w oszczędzaniu. W większości polskich domów grzejniki wyposażone są w termostaty z podziałką. To dobry sposób na regulację temperatury, chociaż nie zawsze są w stanie dokładnie wymierzyć pożądaną temperaturę i nie wszystkie modele pozwalają na zaplanowanie różnych temperatur na konkretne pory dnia. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem są regulatory temperatur.

Regulatory temperatury to niewielkie urządzenia cyfrowe sterujące temperaturą w pomieszczeniu. Mogą współpracować z każdym systemem grzewczym, nawet z ogrzewaniem podłogowym. Pozwalają ustawić precyzyjnie pożądaną temperaturę i dostosować ją do mocy grzejników oraz wziąć pod uwagę temperaturę na zewnątrz (regulatory pogodowe).

Regulatory pozwalają również sterować temperaturą w pomieszczeniu, nawet gdy nie ma nas w domu – pozwoli nam to zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Zmniejszenie temperatury nawet o 1 stopień może przyczynić się do 7-procentowej obniżki kwoty na rachunkach za ogrzewanie.

Wśród regulatorów temperatur wyróżniamy urządzenia przewodowe i bezprzewodowe. Przewodowy regulator temperatury wyposażony jest w czujniki ciepła (zazwyczaj zasilane bateriami). Za pomocą przewodów wysyła on sygnał do źródła wytwarzania ciepła (np. grzejnika). Natomiast regulatory bezprzewodowe wysyłają sygnały do urządzeń grzewczych za pomocą fal radiowych.

Gdzie zamontować regulator temperatury w domu?

Czujnik temperatury w domu warto zamontować na ścianie wewnętrznej, działowej, daleko od grzejników. Ciepło emitowane przez grzejniki może wpłynąć na odczyt temperatury pokojowej przez regulator – i w efekcie jej obniżenie. Ponadto, regulatora temperatury nie powinniśmy montować w bliskim sąsiedztwie telewizora oraz okien i drzwi wejściowych, ponieważ one również mogą zmylić czujnik. Dobrym pomysłem jest zamontowanie regulatora w pomieszczeniu, w którym często przebywamy, np. w salonie. By zapewnić sobie wygodę obsługi, umieśćmy regulator na wysokości 150 cm od podłogi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Odpowietrzanie grzejników. Sposób na to, by znów zaczęły grzać
Nasi Partnerzy polecają