Schody kamienne z granitu i marmuru. Wybieramy schody z kamienia do domu i ogrodu
Schody kamienne pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również estetyczną. Piękne marmurowe stopnie podnoszą atrakcyjność i prestiż wnętrza. Jak na tle schodów drewnianych wypadają konstrukcje wykonane z kamienia? Czy ich cena faktycznie idzie w parze z jakością? Czy schody granitowe i marmurowe pasują do każdego wnętrza?
Spis treści
- Czy schody kamienne to dobry wybór?
- Schody marmurowe i granitowe – zalety i wady materiałów
- Oto kilka pomysłów na schody w domu
Czy schody kamienne to dobry wybór?
Schody z kamienia mają wiele zalet, ale zanim zdecydujemy się na błyszczące granitowe stopnie, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy pamiętać, że schody kamienne to dość droga inwestycja. Granit czy marmur jest dużo droższy niż dąb, jesion i mahoń. Po drugie, w porównaniu ze schodami drewnianymi, stopnie wykonane z kamienia są chłodniejsze, twardsze i w razie upadku mogą stanowić większe niebezpieczeństwo dla małych dzieci i osób starszych. Zimno i sterylność kamiennych schodów często jest kontrastowana z ciepłem i przytulnością stopni wykonanych z drewna. Pod względem konstrukcyjnym, schody kamienne będą wymagały solidnej, stabilnej podpory, np. z betonu lub metalu, chociaż obecna technologia obróbki kamienia daje większe możliwości przycinania i aranżowania schodów z tego surowca.
Dzięki temu możemy cieszyć się cienkimi, delikatnymi stopniami z granitu lub samonośnymi grubszymi schodami marmurowymi. Dobrym pomysłem jest łączenie kamiennych schodów z innymi materiałami, jak na przykład szkłem, drewnem czy metalem. Takie zestawy dają ciekawe i estetycznie satysfakcjonujące efekty. Np. czarne granitowe stopnie w towarzystwie lekkiej, szklanej balustrady wyglądają szykownie i nowocześnie. Nieważne co usłyszymy o kamiennych schodach, zawsze powinniśmy pamiętać, że potrafią one znieść więcej niż ich drewniane odpowiedniki, są przy tym trwalsze, solidniejsze i bardziej odporne na wilgoć, plamy i uszkodzenia mechaniczne. Najpopularniejszymi rodzajami kamiennych schodów są schody marmurowe i granitowe. Który z nich jest lepszym materiałem na schody?
Autor: ztaraszewska
Balustrada na pewno ułatwia pokonywanie kondygnacji w domu. Nie zmienia to jednak faktu, że schody pozbawione tego elementu prezentują się bardzo nowatorsko i zwolennikom minimalistycznego stylu trudno wyobrazić sobie inną konstrukcję. Na zdjęciu: Rintal Polska, schody Otto bez balustrady. Cena: od 15,3 tys. zł (w promocji „Maj bez VAT”)
Autor: ztaraszewska
Ciekawym modelem schodów opartych na konstrukcji centralnej są schody jednobelkowe, wyposażone w jedną, osiowo umieszczoną belkę, stanowiącą konstrukcję nośną dla stopni. Taki model daje wrażenie lekkości, idealnie wpasowując się w małe i wysokie pomieszczenia. Rintal Polska, schody jednobelkowe Tala (nowość 2018 r.) z balustradą Weld profile. Metalowa konstrukcja w kolorze białym. Stopnie z mozaiki bukowej w kolorze bielonym. Cena: od 16,5 tys. zł (w promocji „Luty bez VAT”).
Autor: ztaraszewska
Prosto, oszczędnie, naturalnie, czyli – po skandynawsku! Dom czy mieszkanie w tej aranżacji to miejsce pełne świeżości, światła i przestrzeni, nawet jeżeli metraż nie jest imponujący. Fot. Rintal Polska Schody Otto ze stopniami oraz pochwytem naściennym z mozaiki bukowej w kolorze natura (cena od 27 tys. w ramach promocji „Październik bez VAT”).
Schody marmurowe i granitowe – zalety i wady materiałów
Schody kamienne wykonane z marmuru to synonim elegancji, luksusu i klasy. Nic tak nie podnosi prestiżu jak marmurowe schody, wiedzieli to już królowie i książęta, którzy swoje pałace kazali wyłożyć najpiękniejszymi blokami tego kamienia. Co zaś tyczy się samych schodów, marmur jest trwałym i odpornym na działanie wody materiałem. Łatwo utrzymać go w czystości i w przeciwieństwie do drewna nie niszczeje z biegiem czasu. Niestety, źle znosi kontakt z kwasami, octem, sokiem z cytryny, dlatego najlepiej unikać zabiegów czyszczących przy użyciu detergentów z tymi substancjami. Dobrym pomysłem jest regularna pielęgnacja schodów marmurowych przy pomocy środków przeznaczonych wyłącznie dla marmuru. Specjaliści zalecają impregnację marmurowych schodów co 3 miesiące.
Schody granitowe są trwalsze i bardziej wytrzymałe niż marmurowe. Bardzo trudno je zarysować i zniszczyć, dlatego świetnie poradzą sobie na zewnątrz, przed domem, w ogrodzie itd. Nie straszne są im deszcz, śnieg, promienie UV, wysokie czy niskie temperatury. Schody granitowe, podobnie jak marmurowe nie przyjmują plam i są łatwe w czyszczeniu. Można myć je środkami chemicznymi, chociaż w większości przypadków wystarczy miękka, wilgotna szmatka. Pod względem dekoracyjnym, granit nie jest tak efektowny jak marmur, ale dzięki szerokiej gamie barwnej (od jasnych beżów i szarości po wpadające w czerń odcienie) i delikatne zdobienia będzie pasować do nowoczesnych, minimalistycznych czy klasycznych wnętrz.
Główną wadą schodów granitowych jest ich cena. Granit to jeden z najdroższych materiałów, cenowo przebijający nawet marmur. Ponadto, jest on ciężki i w zależności od grubości stopni, może wymagać solidnej i mocnej konstrukcji nośnej. Polerowany granit jest dość śliski, więc warto zaopatrzyć się w pasy antypoślizgowe, ponieważ upadek z twardych kamiennych schodów może być niebezpieczny, zwłaszcza dla dzieci i seniorów. Mówi się, że granit jest praktycznie niezniszczalny i może zarysować go jedynie diament, jednak w przypadku uszkodzenia granitu, będziemy musieli wezwać do pomocy fachowca, co może okazać się kosztowne.