Terakota – materiał prawie idealny. Gdzie ją stosować, jakie ma wady i zalety?
Terakota stosowana jest w budownictwie od tysięcy lat. I nic dziwnego, jest estetyczna, wytrzymała i odporna na wilgoć. Wypalana w temperaturze 1300 stopni zdaje się być materiałem idealnym pod wieloma względami. Czym charakteryzuje się terakota? Czy jest lepsza od gresu? I dlaczego miłośnicy drewna kochają terakotę?
Spis treści
- Terakota czy gres – co wybrać?
- Jak czyścić terakotę?
- Jak wybrać materiał podłogowy? Oto nasze propozycje
Terakota czy gres – co wybrać?
Gres to płytka ceramiczna powstająca z kamionki szlachetnej poddawanej prasowaniu, a następnie wypalaniu w temperaturze 1300 stopni. Porównując gres i terakotę, możemy zauważyć, że pomarańczowa płytka pod wieloma względami ustępuje swojemu prasowanemu kuzynowi. Gres naturalny charakteryzuje się wytrzymałością i twardością zbliżoną do granitu, więc terakota nie może się z nim pod tym względem równać. Podobnie jest z nasiąkliwością – terakota wykazuje niską nasiąkliwość rzędu 3%, natomiast gres szkliwiony tylko 0.5%. Ścieralność gresu jest dużo mniejsza niż terakoty, dlatego podłoga z tego materiału jest prawie niezniszczalna. Mimo że terakota pod wieloma względami ustępuje gresowi, osoby, którym zależy na ciepłych w dotyku płytkach o szerokiej gamie kolorystycznej (gres dostępny jest tylko w chłodnych barwach), powinny rozważyć wykorzystanie jej podczas prac remontowych i budowlanych.
Jak czyścić terakotę?
Ponieważ terakota charakteryzuje się odpornością na wilgoć i plamy, jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. By wyczyścić terakotę, wystarczy zmieszać delikatny środek myjący z wodą. Jeżeli chcemy zrezygnować z substancji chemicznych, możemy przygotować własny środek czyszczący do terakoty. Do pojemnika wlejmy wodę, dodajmy szare mydło i łyżeczkę sody oczyszczonej. By nasza terakotowa posadzka nabrała blasku, umyjmy ją mieszanką octu z wodą (w proporcjach 1:3). A co jeśli na terakocie pojawi się osad lub kamień? Przy pomocy pasty wykonanej z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wybielacza możemy doprowadzić posadzkę do pierwotnego stanu. Pastę nałóżmy delikatną szczoteczką i zmyjmy ciepłą wodą.
Jak wybrać materiał podłogowy? Oto nasze propozycje
Autor: Materiały prasowe Barlinek
Podłoga w jodełkę ułożoną z dużych lameli czy małych desek wygląda równie efektownie, co ta z klasycznego parkietu. Dobrze sprawdzi się w obszernym wnętrzu, gdzie tradycyjne lamele wydawać by się mogły zbyt drobne.
Autor: materiał prasowy
Płytki imitujące beton nie muszą być gładkie, choć takie są najbardziej popularne. W kolekcji płytek Evolution marki Geotiles występują także kafle z reliefem, które przełamują monotonię aranżacji. Płytki Evolution wykonane zostały na bazie szlachetnej białej gliny, posiadają rektyfikowane krawędzie, dzięki którym powierzchnia będzie gładka, a fuga prawie niewidoczna.
Autor: materiały prasowe QUICK STEP
Panele laminowane o wysokiej klasie używalności sprawdzą się nawet pod krzesłami w jadalni. Producenci coraz częściej gwarantują, że panele będą cieszyły nasze oko przez długie lata.