Wymiana silikonu w łazience krok po kroku. Jak pozbyć się pleśni i jak zapobiec jej powstawaniu?

2020-06-20 9:44

Wymiana silikonu w łazience często jest jedynym wyjściem, kiedy zauważymy na jego powierzchni pleśń. Zanim nałożymy nową warstwę silikonu, warto dobrze się do tego przygotować. Jak krok po kroku wymienić silikon i jak zapobiec powstawaniu na jego powierzchni wykwitów pleśni?

Wymiana silikonu w łazience
Autor: Norbert Banaszyk/DADA|Piotr Mastalerz Wymiana silikonu w łazience wymaga dozy cierpliwości i ostrożności

Spis treści

  1. Dlaczego na silikonie pojawia się pleśń?
  2. Jak usunąć pleśń z silikonu? Wymiana silikonu krok po kroku
  3. Jak urządzić łazienkę? Oto nasze propozycje

Dlaczego na silikonie pojawia się pleśń?

Wymiana silikonu w łazience często jest jedynym wyjściem po zauważeniu na jego powierzchni czarnych wykwitów. Jest wiele przyczyn pojawiania się pleśni w łazience. Za czarne kropki na silikonie może być odpowiedzialne niedbałe wykonanie wypełnienia, a w szczególności jego kształt. Silikon może być źle wyprofilowany, a w jego zakamarkach osiadać wilgoć, co może skutkować szybkim pojawieniem się pleśni. Ponadto, nieszczelne wypełnienie spoin również sprzyja powstawaniu czarnych wykwitów. Jeżeli w naszej łazience brak jest odpowiedniej wentylacji, jest zbyt wysoka temperatura, panuje duża wilgotność lub brak w niej grzejników, możemy spodziewać się, że pleśń zagości na fugach i silikonie szybciej niż nam się zdaje.

Zauważywszy pleśń, nie musimy od razu wymieniać silikonu, należy jednak bezzwłocznie działać, ponieważ im dłużej będziemy tolerować pleśń, tym będzie się ona rozrastać. Ponadto, przebywanie we wnętrzu z pleśnią nie jest dobre dla naszego zdrowia. Kiedy zauważymy czarne kropki na silikonie, powinniśmy potraktować je preparatem pleśniobójczym. Pleśń z silikonu można usunąć również domowymi sposobami. Jest kilka sposobów, by poradzić sobie z pleśnią bez używania chemicznych środków. Posypmy fugę lub silikon proszkiem do pieczenia i po 30 minutach wyszorujmy szczoteczką, a następnie spłuczmy obficie wodą. Możemy również wykonać papkę z octu, wody i sody oczyszczonej, nałożyć ją na silikon i wyszorować po 10 minutach, a następnie spłukać wodą. Innym sposobem jest nałożenie soku z cytryny na silikon, zostawienie go na 15 minut, a następnie wyszorowanie dokładnie i opłukanie wodą. Jeżeli mimo zabiegów pleśń nadal jest widoczna na powierzchni silikonu, należy wymienić całe wypełnienie.

Jak usunąć pleśń z silikonu? Wymiana silikonu krok po kroku

Wymiana silikonu nie jest trudna, wymaga jednak dozy cierpliwości i ostrożności. Pierwszym krokiem do wymiany silikonu jest zdarcie starej, zapleśniałej warstwy za pomocą ostrego nożyka. Podczas wykonywania tej czynności należy być bardzo ostrożnym, ponieważ przez nieuwagę można uszkodzić płytki lub porysować powierzchnię wanny. Kiedy usuniemy starą warstwę silikonu, warto przy pomocy pędzla o grubym włosiu wymieść ze szczelin resztki osadu, mydła itd. Jeśli chcemy się upewnić, że szczelina jest zupełnie czysta, możemy pomóc sobie odkurzaczem. Czasami silikon jest bardzo trudny do usunięcia, dlatego można użyć specjalnego preparatu do usuwania silikonu, ale trzeba upewnić się, że nie uszkodzi on powierzchni wanny lub brodzika. By to sprawdzić, nanieśmy niewielką ilość preparatu na powierzchnię wanny i zobaczmy, jak reaguje. Kiedy usuniemy zalegający osad i resztki silikonu, kolejnym krokiem będzie odtłuszczenie przestrzeni po silikonie, np. przy pomocy płynu do mycia szyb z alkoholem. Po odtłuszczeniu koniecznie trzeba wysuszyć szczelinę – wystarczy sucha szmatka, ale można również wspomóc się suszarką.

Po usunięciu starego silikonu i przygotowaniu szczeliny pod nową jego warstwę można działać dalej. Sama wymiana silikonu nie powinna zająć dużo czasu, niestety przed ponownym użyciem wanny czy prysznica trzeba będzie poczekać przynajmniej 24 godziny, ponieważ tyle czasu będzie potrzebował silikon, by wystarczająco się zawiązać. Jaki silikon wybrać? Dla urządzeń sanitarnych wykonanych z tworzywa sztucznego (np. akrylu czy PCV), dobry będzie neutralny silikon sanitarny bez octu. Natomiast ceramiczne wanny, umywalki i brodziki doskonale poradzą sobie z octowym silikonem. Kiedy będziemy kupować silikon, możemy również zaopatrzyć się w produkt, który zawiera biocydy i fungicydy, które zabijają pleśń. Przed wymianą silikonu na nowy dobrym pomysłem jest przyklejenie taśmy malarskiej do ściany i krawędzi wanny. Dzięki temu utrzymamy czystość i wyznaczymy krawędzie wypełnienia.

Silikon sanitarny kupowany w sklepie zazwyczaj składa się z tuby z cienką końcówką oraz metalowego pistoletu, przy którego pomocy wyciska się białą masę. Końcówkę tuby najlepiej ściąć pod kątem, a jej szerokość powinna mieć szerokość dostosowaną do szerokości szczeliny, którą wypełnimy silikonem. Dobrze jest wypełniać spoinę z góry na dół, nadając wypełnieniu nieco wklęsły kształt. Pozwoli to na swobodne spływanie wody, która nie będzie zatrzymywać się w zakamarkach wypełnienia. Silikon wyciskamy z tuby równomiernie, tak, by wypełnić szczelinę jednym pociągnięciem. Po wypełnieniu szczelin silikonem warto zwilżyć palec mydłem i delikatnie przesunąć nim wzdłuż spoiny, wygładzając nową warstwę silikonu. Po wymianie silikonu należy ostrożnie usunąć taśmę malarską i zostawić silikon do wyschnięcia (przynajmniej dobę).

Jak urządzić łazienkę? Oto nasze propozycje

Nasi Partnerzy polecają