Meble dla kota. Ciekawe pomysły na budki, legowiska i domek dla kota
Meble dla kota to już nie luksusowa fanaberia, ale coraz częstszy widok w domach właścicieli mruczków. Wybór mebli dla kotów jest ogromny: od miękkich legowisk z gąbki przez drewniane czy wiklinowe budki po designerskie meble. O czym warto pamiętać, wybierając budkę dla kota? Jak własnoręcznie zrobić domek dla kota z drewna? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule.
Autor: materiał prasowy pakamera.pl
Drewniana budka wewnątrz obita filcem, w zestawie z miękką poduszką, wym. 38x38 cm, projk. CatBoard
Spis treści:
- Meble dla kota - gdzie kupić?
- Estetyczny, wygodny i niedrogi domek dla kota
- Tekturowy domek dla kota
- Domek dla kota – praktyczny i wytrzymały
- Jak zrobić domek dla kota z drewna?
- Designerskie meble dla kota
- Meble modułowe dla kotów
- Produkty dla kotów stworzone przez miłośników zwierząt
Meble dla kota - gdzie kupić?
Meble dla kota to rzecz niezbędna w mieszkaniu prawie każdego kociarza. Wbrew pozorom można je kupić nie tylko w sklepie z artykułami dla zwierząt. Coraz więcej firm produkujących designerskie wyposażenie wnętrz, przeznaczone dla klienta wymagającego doskonałej jakości i estetyki, poszerza swoją ofertę o produkty dla zwierząt. Dzięki temu każdy właściciel kota, nawet ten o najbardziej wysublimowanym guście, może znaleźć legowisko, budkę czy domek dla kota idealnie pasujący do wystroju mieszkania.
Estetyczny, wygodny i niedrogi domek dla kota
Domki zrobione z gąbki obszytej przyjemnym w dotyku materiałem, kształtem przypominające namiot są bardzo praktyczne. Koty je uwielbiają – niewielki otwór zaprasza do wejścia do środka, miękka poduszka wewnątrz zapewnia wygodę. Taki domek jest lekki, przeważnie można go prać ręcznie lub w pralce (w niskiej temperaturze), nie ma też problemu z przeniesieniem go w inne miejsce lub wystawieniem na balkon czy do ogrodu. Tego rodzaju budki dla kotów są dostępne we wszystkich możliwych kolorach i wzorach, dlatego pasują do wnętrz w każdym stylu. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.
Tekturowy domek dla kota
Jak powszechnie wiadomo, większość kotów uwielbia kartonowe pudełka. Ponieważ z kocią naturą i uporem raczej ciężko jest wygrać, w niektórych przypadkach nie ma sensu walczyć z zamiłowaniem pupila do tektury. Można jedynie powalczyć o estetykę i postawić na kartonowy domek dla kota w designerskim wydaniu. Do wyboru są domki z grubej tektury falistej (przeważnie są dostępne w formie modelu do samodzielnego złożenia) w różnych kształtach: od prostych kubików przez przypominające domki ze spadzistym dachem po wielościenne bryły.
Wybierając tego typu domek dla kota koniecznie należy zwrócić uwagę na rodzaj tektury – powinna być twarda, najlepiej kilkuwarstwowa, w przeciwnym razie kocie zęby i pazury bez problemu sobie z nią poradzą. Ceny kartonowych domków zaczynają się już od kilkunastu złotych.
Dużo większą wytrzymałość mają domki z klejonych warstwami arkuszy tektury falistej. Mogą przybierać rozmaite kształty (nawet piętrowe, dla więcej niż jednego lokatora). Dodatkowym atutem tego typu domków jest to, że mogą również pełnić funkcję drapaka. Ich ceny zaczynają się od ok. 200 zł (im bardziej fantazyjny kształt, tym więcej).
Jak zrobić drapak dla kota? Instrukcja krok po kroku >>>
Domek dla kota – praktyczny i wytrzymały
Najbardziej wytrzymałe są domki zrobione z twardych materiałów, takich jak sklejka czy drewno. Warto wybrać model z dopasowaną wymiarami, wyjmowaną poduszką (którą można uprać) oraz wykończony w środku sztucznym futerkiem, filcem lub innym miękkim materiałem, aby zapewnić kotu wygodę.
Drewniane meble dla kota mają na ogół prosty, estetyczny design, ewentualne ozdoby to np. otwór wejściowy w kształcie głowy mruczka, toczone nóżki czy uchwyt z jutowej liny, który może służyć zarówno do zabawy, jak i do przestawiania budki w inne miejsce. Decydując się na taki domek należy wziąć pod uwagę to, że nie jest lekki jak model tekturowy. Gwarantuje mu to jednak stabilność. Ceny takich domków dla kotów zaczynają się już od ok. 120 zł.
Jak zrobić domek dla kota z drewna?
Jeśli mamy zacięcie majsterkowicza i lubimy projekty DIY, a przy tym mamy bzika na punkcie naszego kota - warto domek dla mruczka wykonać własnoręcznie. Meble dla kotów mogą być naprawdę drogie, dlatego samodzielne wykonanie legowiska, domku czy budki dla naszego pupila może pomóc nam zaoszczędzić trochę gotówki. Oczywiście, ponieważ koty lubią pudełka możemy wykonać domek z tektury i finezyjnie go ozdobić. Ale możemy także podjąć się trudniejszego zadania i zrobić domek dla kota z drewna.
Jak zrobić domek dla kota z drewna? Pracę warto rozpocząć od naszkicowania wyglądu mebla - jaki ma przyjąć kształt: czy raczej kwadratowej budki, a może prostokątnej? Gdzie ma znaleźć się otwór i jaki ma przybrać kształt? Jakich rozmiarów mają być meble dla kota i jak je ozdobimy? Gdy odpowiemy na te pytania, czas zabrać się do pracy!
Przygotowane wcześniej drewniane elementy domku dla kota zbijamy lub sklejamy gorącym klejem. Deseczki powinny być oszlifowane (bez sterczących drzazg), pomalowane lakierem lub olejem. Gotowy mebel dla pupila możemy pomalować na wybrany przez nas kolor lub ozdobić w inny sposób. Na koniec upewnijmy się, że żaden z ostrych elementów nie wystaje (np. gwóźdź czy drzazga) i nie stwarza zagrożenia dla kociaka.
Designerskie meble dla kota
Wielbiciele designu z najwyższej półki, którym zależy, aby meble dla kota idealnie pasowały do wystroju wnętrza, w którym mają stanąć, również mają w czym wybierać. Piękne filcowe kule na drewnianych stelażach, łóżka przypominające krzesła w stylu vintage, legowiska inspirowane sofami Chesterfield lub w stylu glamour... W polskich sklepach internetowych można znaleźć mnóstwo takich produktów, których ceny przyprawiają o zawrót głowy (minimum kilkaset złotych, często dużo więcej). Ale przecież czego się nie robi dla swojego ukochanego kota?
Designerskie akcesoria dla zwierząt >>>
Meble modułowe dla kotów
Ciekawą alternatywą „samodzielnego” domku dla kota są meble z modułami zaprojektowanymi specjalnie z myślą o mruczących czworonogach, np. szafki z wyciętymi we frontach otworami, przez które do środka może wejść kot. W zasadzie każdy regał, komódkę czy szafkę z półkami można samodzielnie przerobić na mebel dla zwierzęcia. Wystarczy jedną półkę czy szufladę wyłożyć miękkim materiałem, zostawić uchylone drzwiczki – kot na pewno to miejsce odkryje i z przyjemnością będzie spędzał w nim czas.
Niektórzy producenci mebli dla kotów oferują specjalne elementy uzupełniające, które zamieniają np. półki regału w zamknięty domek dla kota. Działa to także w drugą stronę – na internetowych platformach zakupowych można znaleźć domki i modły pasujące wymiarami do popularnych mebli z sieciówek.
Produkty dla kotów stworzone przez miłośników zwierząt
Niezwykle pozytywnym trendem, który obserwujemy od kilku lat, jest łączenie zaspokajania potrzeb zwierząt z potrzebami ich właścicieli, a także z ekologicznym i estetycznym podejściem do projektowania. Firmy oferujące domki i inne akcesoria dla kotów często są stworzone przez właścicieli czworonogów, którzy nie mogąc znaleźć rozwiązania idealnego dla siebie i swojego pupila, wymyślili coś nowego. Przeważnie są to produkty dopracowane, ładne, przemyślane i starannie wykonane.
Rzeczy te można znaleźć w ofertach internetowych platform zakupowych lub na targach i kiermaszach designu. Ceny są przeróżne w zależności od materiału, techniki wykonania, nakładu pracy i skali produkcji, ale bez problemu można znaleźć domki dla kotów już za kilkadziesiąt złotych. Warto na nie zwrócić uwagę, ponieważ zawsze są stworzone przede wszystkim z pasją i z myślą o zwierzętach.
GALERIE ZDJĘĆ: akcesoria dla zwierzaków
Autor: hubuform.pl
Posłanie pEiPod zaprojektowane dla kota lub małego psa. Zaokrąglony kształt posłania przypomina jajko lub niewielką jaskinię, do której chętnie chowają się zwierzęta.
Autor: materiały prasowe Bosch
Wyżej umieszczone miski zapewnią psu komfort picia wody i jedzenia.