Plektrantus, czyli komarzyca - roślina balkonowa, która dekoruje i odstrasza komary!

2024-05-19 14:52

Plektrantus, zwany potocznie komarzycą, w sezonie dekoruje nasze balkony i tarasy oraz chroni nas przed uciążliwymi komarami. Czy komarzyca to roślina wieloletnia? Czy komarzyca przezimuje na dworze? Czy komarzyca kwitnie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Spis treści:

Plektrantus, nazywany także komarzycą, to roślina z rodzaju Plectranthus należącego do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), obejmującego ponad 250 gatunków. Największą popularnością wśród nich cieszy się ozdobny z liści plektrantus Forstera (Plectranthus forsteri, syn. Plectranthus coleoides), który w naszych warunkach klimatycznych uprawiany jest jako roślina jednoroczna (w naturze jest byliną).

Jak wygląda plektrantus?

Plektrantus na początku wzrostu wytwarza gęstą kopułę krótkich, obficie ulistnionych pędów, które intensywnie rosną osiągając nawet 1,5 m długości (pod wpływem ciężaru liści pędy przewieszają się, tworząc kaskadę).

Mięsiste liście na kanciastych pędach ułożone są naprzemianlegle. Kwiaty nie są zbyt dekoracyjne, mają budowę charakterystyczną dla rodziny jasnotowatych, są bardzo drobne, białe lub fioletowe, zebrane w grona 10–15 cm długości.

Czy komarzyca jest rośliną wieloletnią?

W naszym klimacie komarzyca jest uprawiana jako roślina jednoroczna, sezonowa. Choć można ją przezimować do następnego sezonu w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem (o temperaturze 10-15 st. C), uprzednio znacznie skracając jej pędy, to niewiele osób to robi. Najczęściej co roku kupujemy wiosną nowe sadzonki plektrantusa.

Komarzyca - pielęgnacja

Plektrantus, czyli komarzyca wymaga regularnego i umiarkowanego podlewania. Trzeba pamiętać, że lepiej znosi przejściową suszę niż nadmiar wody w podłożu, który powoduje najpierw pękanie, a w ostateczności zamieranie pędów. Najlepsze dla komarzycy jest stanowisko półcieniste, na słonecznym może dochodzić do poparzeń liści.

Rośnie praktycznie na każdej glebie. Najczęściej uprawia się go w skrzynkach balkonowych lub podwieszanych pojemnikach – długie pędy przewieszają się tworząc dekoracyjną, efektowną kaskadę.

A oto inne popularne rośliny na balkon i taras:

    Plektrantus komarzyca - pochodzenie nazwy?

    Polska nazwa plektranstusa nie jest przypadkowa. Komarzyca to roślina odstraszająca komary - owady te nie lubią zapachu plektrantusa i trzymają się od niego z daleka. Warto wykorzystać tę właściwość i posadzić plektrantusa w mieszkaniach, na balkonach i tarasach.

    Plektrantus - rozmnażanie

    Plektrantus łatwo rozmnożyć za pomocą sadzonek wierzchołkowych, najlepiej dwuwęzłowych, które można pozyskiwać cały rok (z wyjątkiem listopada i grudnia). Sadzonki umieszczone w lekkim podłożu i w temperaturze 18 st. C ukorzeniają się łatwo.

    Po posadzeniu wystarczy je raz uszczknąć, aby roślina się rozkrzewiła. Po 12 tygodniach rośliny są gotowe do posadzenia. Plektrantus można także odmładzać skracając całe pędy – roślina musi wówczas przezimować w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.

    Komarzyca - ciekawe odmiany

    Dostępne na rynku odmiany plektrantusa różnią się przede wszystkim barwą lub rysunkiem liści. Z popularnych odmian warto wymienić:

    • Elf’ – ma blaszki liściowe w dwóch odcieniach zieleni, często podczas uprawy powraca do formy wyjściowej wytwarzając silnie rosnące pędy z dużymi, matowymi i ciemnozielonymi liśćmi,
    • Marginatus’ (czasem nazywana ‘Variegated’ lub ‘Variegata’) – o ciemnozielonych liściach, na brzegach białych i delikatnie karbowanych,
    • Cilatus’ – ma liście zielone z białymi przebarwieniami (oprócz nasady), z nieregularnie powcinanym lub karbowanym brzegiem,
    • Cuban Oregano’ – o liściach szeroko owalnych, ciemnozielonych, pokrytych delikatnymi srebrnymi włoskami, brzegi liści są regularnie i wyraźnie karbowane, ogonki liściowe i nasada nerwów głównych jest purpurowo zabarwiona,
    • Green Mountain’ – brzegi blaszki liściowej są karbowane, a całe blaszki pofalowane, od brzegu do środka biegną trzy plamy: ciemnozielona, jasnozielona i żółta,
    • Nico’ – o ciemnozielonych (na brzegach nieco jaśniejszych), prawie całobrzegich liściach, z widocznymi żyłkami, starsze liście są owalne, o zaokrąglonych wierzchołkach, nasada nerwów głównych może być purpurowo zabarwiona,
    • Silver Foil’ – ma liście pokryte delikatnymi włoskami, które nadają blaszce barwę niebieską lub stalową,
    • Two Tone’ – o liściach owalnych, ciemnozielonych i gładkich, pędy i spód blaszek liściowych są purpurowe.
    Wilgotność gleby średnio wilgotna
    Roślina ozdobna z liści/igieł
    Stanowisko półcieniste
    Wysokość 60 cm - 80 cm
    Zimozielone Nie
    Kategoria Balkonowe i tarasowe
    Podlewanie średnio
    Barwa liści/igieł zielona
    Barwa liści/igieł zielono-biała
    Pokrój zwisający
    Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
    Nasi Partnerzy polecają