Balustrada na schody wewnętrzne. Rodzaje balustrad i jak dobrać je do schodów?

2021-10-08 11:22

Balustrada na schody często stanowi efektowne wykończenie schodów, pełniąc jednocześnie funkcję ochronną i odciążającą. Do produkcji balustrad wykorzystuje się różne materiały, m.in. drewno, metal i szkło. Jak dobrać odpowiedni materiał i rodzaj balustrady do konkretnych schodów? Na jakiej wysokości powinna zostać umieszczona poręcz? W krótkim przewodniku po balustradach przedstawiamy rodzaje balustrad i odpowiadamy na wszystkie pytania.

Balustrady do schodów
Autor: Katarzyna Białasiewicz/Getty Images Balustrada nie tylko jest efektownym wykończeniem schodów, ale przede wszystkim pełni funkcję ochronną i wzmacnia konstrukcję schodów

Spis treści:

Rodzaje balustrad: pełna, kurtynowa, ażurowa

Balustrada na schody może przybierać różne kształty, chociaż najpopularniejsze są trzy rodzaje balustrad: pełna, ażurowa i kurtynowa. Czym charakteryzuje się każda z nich?

1. Balustrada pełna – często spotykana w towarzystwie schodów z żelbetu. Pełna balustrada jest jednolitą powierzchnią przysłaniającą bieg schodów. To rozwiązanie uważane jest za jedno z najbezpieczniejszych dla dzieci. Taka balustrada na schody daje gwarancję, że dziecko nie prześlizgnie się przez barierki lub nie będzie się po nich wspinać. Z praktycznego punktu widzenia, przez balustradę pełną wykonaną z betonu lub płyt gipsowych możemy niepostrzeżenie poprowadzić przewody na górne kondygnacje.

Ten rodzaj balustrady na schody może być nieco przytłaczający i masywny, dlatego jeżeli zależy nam na wprowadzeniu elementu lekkości i przestronności do wnętrza, postawmy na pełne balustrady wykonane ze szkła hartowanego. Szklane balustrady wyglądają najlepiej z metalowymi elementami, pasują do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych

2. Balustrada ażurowa – lekka, subtelna, nie przytłacza wnętrza. W tradycyjnym rozumieniu balustrada ażurowa składa się z poręczy i słupków rozstawionych w jednakowych odstępach. Oczywiście nowoczesne balustrady ażurowe przyjmują różne kształty, pamiętając jednak o obecności prześwitów między wypełnieniem balustrady.

Balustrady ażurowe często wykonuje się z drewna, metalu lub szklanych paneli, a także z połączenia tych materiałów. Tego typu balustrady na schody mogą być plątanina finezyjnych kształtów, cudami metaloplastyki lub snycerstwa. To najbardziej dekoracyjny typ balustrad

3. Balustrada kurtynowa – połączenie dwóch powyższych typów; balustrada kurtynowa nie zasłania całkowicie biegu schodów, wypełnienie sięga jedynie do kilku- kilkunastu centymetrów ponad linię biegu schodów i poniżej poręczy. Górna część kurtynowej balustrady na schody może być ażurowa, co podkreśla efekt "kurtyny". Wypełnienie najczęściej wykonane jest ze szkła, płyty drewnopodobnej lub tworzywa sztucznego

Balustrada na schody - dobieramy barierki do schodów

Czy balustrada na schody naprawdę jest potrzebna? Według przepisów każde schody o wysokości minimum 50 centymetrów odsłonięte z jednej lub dwóch stron muszą mieć balustradę. Jaką wysokość powinna mieć balustrada? Najlepiej 90 centymetrów – taka wysokość zapewnia komfort i bezpieczeństwo.

Jak dobrać balustradę do schodów? Do schodów drewnianych świetnie pasują barierki z tego samego materiału. Ale jeśli nie chcemy ograniczać się jedynie do naturalnego drewna, możemy zastosować prosty trik: pomalować barierki na biało. Jasne drewno i biel ożywią wnętrze, urozmaicą je i wpiszą się w modny styl skandynawski i minimalistyczny.

Drewniane schody dobrze komponują się także z metalowymi barierkami – nieważne czy są to proste, cienkie słupki czy finezyjnie wyginające się linie, które wyszły spod ręki metaloplastyka. Do kamiennych stopni z ciemnego granitu lub ozdobnego marmuru jak ulał będą pasować balustrady ze stali nierdzewnej albo kwasoodpornej.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być cienkie linki stalowe zawieszane na suficie. Da to wrażenie lekkości, unoszenia się kamiennych schodów. Szklane panele łączone metalowymi elementami pomogą uzyskać podobny efekt "nieważkości".

Pomysły na aranżację schodów w domu. GALERIE ZDJĘĆ

Jak wykończyć schody żelbetonowe